Kültür / SanatTeknoloji

Spotify sanatçılara düşman olmadığını kanıtlamak zorunda

spotify

Taylor Swift, geçtiğimiz hafta tüm albümlerini Spotify’dan kaldırarak, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Genç şarkıcı, Spotify ile bağlarını koparmasının sebebini ise bestecilere, yapımcılara, sanatçılara kısacası müziğin yaratıcılarına adil ödeme yapmaması olarak açıkladı. Swift ayrıca, müziğin ücretsiz olması gerektiğini anlayışına da katılmadığını belirtti.

Spotify CEO’su Daniel Ek, yeni albümü ile iTunes’tan milyonlar kazanan Taylor Swift’e ve onu destekleyen diğer sanatçılara verdiği yanıtında, korsan gerçeğini hatırlattı. Ek, sanatçıların Spotify’ın varlığından memnun olmaları gerektiğini, öteki türlü korsanların albümlerini çalıp ücretsiz olarak servis edeceğini ve sanatçıların hiç para kazanamayacağını belirtti.

Ek yazılı olarak yaptığı açıklamasında, değerli müzik insanı Quincy Jones’un Facebook’ta paylaştığı “Spotify düşman değil; düşman korsan.” durum güncellemesine de yer verdi ve bunun üzerine şöyle devam etti: “Peki nedenini biliyor musunuz? Şöyle açıklayayım; ortada iki sayı var, sıfır ve 2 milyar. Korsanlar sanatçılara bir kuruş ödemiyor; hiç, sıfır. Spotify bugüne kadar, sanatçılar ve yapımcılara hakları için 2 milyar dolardan daha fazla ödeme yaptı.”

Ek’in argümanı kuvvetli fakat bu argüman, Swift ve diğer sanatçıların Spotify’ın kendilerine daha fazla ödemesi gerektiğine dair düşüncelerine yanıt vermiyor. Ek de kullanıcılarına sundukları müziklerin değerini nasıl hesapladıklarını ve nasıl dağıttıklarını daha transparan bir süreç haline getirmeleri gerektiğinin farkında.

“Söylediğim gibi, Spotify bu zamana kadar müzik endüstrsinine 2 milyar dolardan daha fazla ödeme yaptı ve eğer bu para müziğin yaratıcılarına zamanında ve transparan bir şekilde gitmiyorsa, bu gerçekten büyük bir sorun.” diyen Ek, şöyle devam ediyor: “Müzik endüstrisi ile birlikte çalışıp, ödemelerin hızlandırılması, transparanlığın artırılması ve sanatçıların hayranlarıyla buluşma şansı yakalaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Endüstri lideri olarak bu bizim sorumluluğumuz ve yapılması gereken doğru şey.”

Spotify gibi müzik akışı servislerinin müziğe düşük değer biçmelerinden yakınan sanatçıların çokluğunu göz önünde bulundurduğumuzda, Spotify CEO’su Daniel Ek’in açıklamasının tartışmaları bitireceğini hiç mi hiç sanmıyoruz. Fakat Ek’in daha transparan süreçler fikrinin, iyi bir başlangıç olabileceğini de belirtmekte fayda var.

Görünüşe göre, tartışmaların son bulması için Spotify’ın sanat camiasına düşman olmadığını kanıtlaması gerek. Bunun için de albümlere biçilen değerlerin artırılması şart gibi görünüyor. Özellikle, dijital müzik devrimini gerçekleştiren ve tek bir albümden Taylor Swift’e milyonlar kazandıran iTunes hâlâ sanatçılar için bir seçenekken, müzik akışı servislerinin elini cebine sokması şart gibi görünüyor.

Şapkamızı önümüze koyalım ve kabul edelim; Spotify’ın alım gücü ne olursa olsun tüm hayranlarına ulaşmak ve parlamak isteyen sanatçılar için bir zorunluluğa dönüşmesi başarılı bir iş planı. Ancak iTunes’tan milyonlar kazanabilen ünlü sanatçıların bir gün seslerini yükselteceğini önceden tahmin etmeleri gerekiyordu.

Dijital müzik servislerinin geleceği, bu anlaşmazlığın nasıl çözüleceğine bağlı olabilir…

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.