Teknoloji

Steve Jobs imzalı Apple 1 satışa çıkıyor

Apple-1_Steve_Jobs

Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından Jobs ailesinin garajında üretilen ve bizzat Steve Jobs satılan Apple 1, bir müzayedede satışa sunuluyor.

Steve Jobs ve Wozniak, birkaç arkadaşlarının da yardımıyla aldıkları ilk 50 bilgisayar siparişini Jobs ailesinin garajında hazırlamıştı. İlk 50 bilgisayar, Apple’ın ilk ürünü olarak bugün çok yüksek bir değere sahip ve yüksek rakamlara el değiştiriyor. Geçtiğimiz günlerde 50 bilgisayardan biri, Ford ailesi tarafından 905 bin dolara satın alınmıştı. Şimdi ender örneklerden biri de müzayedede satışa sunuluyor. Ancak bu Apple 1’in diğerlerinden bir farkı daha var.

Bu Apple 1, Steve Jobs tarafından satıldığının kanıtına sahip tek ürün. Çünkü ürün için yazılan çekin üzerinde Steve Jobs’un ismi de bulunuyor. Daha sonra iptal edildiği için çek de bilgisayarla birlikte alıcıya verilecek. İkinci bir çek ise yine Steve Jobs adına yazılım bedeli olarak yazılmış. Çeklerin üzerinde ‘Purchased 1976 from Steve Jobs in his parents’ garage in Los Altos’ ve ‘Software NA programmed by Steve Jobs August 1976’ bilgileri yer alıyor.

Steve_Jobs_Wozniak

Apple 1’in halen çalıştığı belirtiliyor. Açık artırmada 400 bin ile 600 bin dolar arası bir fiyata gidebileceği tahmin edilmiş. Ancak Ford ailesinin bir Apple 1’e 900 bin doların üzerinde ödediğini düşünürsek bu nadir parça 1 milyondan fazla edebilir.

Açık artırma Christie’s tarafından 11 Aralık’ta düzenlenecek.

 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.