Müzik

Taylor Swift: “Spotify adil ödeme yapmıyor”

TaylorSwift_spotify

Taylor Swift’in Spotify’dan tüm albümlerini kaldırması bugünlerde öne çıkan bir konu çünkü 1989 albümü çok popüler. Aynı ölçüde önemli olan noktalardan biri de bunun müzisyenler arasında ortak bir harekete dönüşüp dönüşmeyeceği konusu.

Şimdiye kadar Thom Yorke ve Taylor Swift haricinde Spotify’a karşı tepkisini yüksek sesle dile getiren olmadı. Spotify gibi modellerin müzisyenlerin maddi beklentilerini çok karşılamadığı biliniyor. Ancak müzik endüstrisi korsana karşı savaşta böyle bir modeli reddedemeyecek kadar çalkantılı durumda.

Bu sebeple Taylor Swift’in yapacağı açıklamaları merakla bekliyorduk. Genç şarkıcı Yahoo’ya verdiği röportajda Spotify hamlesi hakkında ilk kez konuştu.

Taylor Swift, Spotify’a en başından beri karşı olmadığını ve hatta yeni albümü 1989’un çıkış şarkısı ‘Shake It Off’ u Spotify üzerinde bir ay boyunca dinlemeye açtığını hatırlatmış: “Bunu denemek istedim ve ardından doğru hissettirmediğini düşündüm”

Swift’in odaklandığı nokta Spotify’ın gelir paylaşım sistemi. Şarkıcıya göre Spotify eser hakları sahiplerine adil ödemeler yapmıyor. Müzik endüstrisinin çok çabuk değiştiğini ve Spotify gibi platformların yeni bir deneyim ortaya koyduğunu söyleyen Swift “Ben de müzisyenlere, prodüktörlere, şarkı yazarlarına adil davranmayan bir deneyimin parçası olmak istemedim” şeklinde hamlesini özetliyor.

tay

Spotify’ın dünya çapında aylık ödeme yapan 10 milyon kullanıcısı bulunmasına rağmen Taylor Swift, ücretsiz müzik anlayışına da takılmış durumda. Müziğin ücretsiz olamayacağını söyleyen ve Spotify’dan müzik dinlemeyi bir müzedeki tabloyu duvardan çalmaya benzeten Swift, bu sebeple bir şeyleri değiştirmeye kararlı olduğunu söylüyor.

Aslında bu sözlerini destekler bir tavır içerisinde olduğu da söylenebilir. Zira Beats Music gibi diğer servislerde Taylor Swift albümleri halen dinlenebiliyor. O platformlar, Spotify’ın mobilde uyguladığı stratejiyi tüm kullanıcılara uyguluyor. Yani bir albümü dinlemek istediğinizde liste şarkıları rastgele size sunuyor ve şarkı geçme hakkı da tanımıyor.

Taylor Swift’in söyledikleri kendi içinde tutarlı olabilir. Ancak yeni nesil müzik platformlarının sunduğu ücretsiz müzik anlayışı da önemli bir noktada duruyor. Sonuçta tüm çabalara rağmen internette korsan müzik her zaman var olacak. Ancak Spotify gibi servislerin ‘ücretsiz’ imajı korsana yönelen kullanıcıları yakalayıp reklamlar üzerinden yine müzik endüstrisine gelir üretebiliyor.

Bu arada Spotify, Taylor Swift’in günün birinde geri döneceğinden umutlu. Gelir modeli konusundaki eleştirilere ise ‘biz yeni bir müzik ekonomisi oluşurmayı hedefliyoruz ve bu sebeple de gelirimizin %70’ini eser sahipleriyle paylaşıyoruz’ şeklinde yanıt veriyorlar.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.