Müzik

Taylor Swift tüm albümlerini Spotify’dan kaldırdı

Amerikalı şarkıcı Taylor Swift, yeni albümünü yayınlamasının ardından Spotify’daki tüm şarkılarını yayından kaldırdı. 2002’den beri en iyi ilk hafta satışını gerçekleştiren ‘1989’ albümü, Swift’in elini güçlendirmiş gibi görünüyor.

Spotify, kullanıcılara ücretsiz (ama reklamlı) ya da özel ücretli paketlerle müzik dinleme imkanı sunan bir servis. Yani Spotify’a her ay belirli bir ücret ödeyerek ya da biraz reklam dinleyerek albümleri satın almadan dinlemeniz mümkün oluyor. Bu durumun kullanıcılar tarafından sevildiğine hiç şüphe yok zira Spotify ve benzeri servislerin dünya çapında milyonlarca kullanıcısı var.

Elbette Spotify gibi servisler müzik şirketleri ve sanatçılarla çeşitli telif anlaşmalarına sahip. Çalınan her şarkıdan sanatçılar cüzi bir miktar pay alıyor. Ancak sanatçılar ve müzik şirketleri bu durumdan memnun değil ve daha fazla gelir elde etmek istiyorlar.

İşte tam da bu noktada iş albüm satışlarına kalıyor. Eğer iTunes gibi servisler üzerinden albüm satışları iyi giderse, o zaman Spotify’a ‘muhtaç’ olmayan sanatçılar seslerini daha yüksek çıkarmaya başlıyor. Albüm satışları iyi gitmeyenler ise Spotify aracılığıyla en azından korsana yenik düşmemeye çalışıyor.

Taylor Swift’in son hamlesi de güçlü satışların bir sonucu. Ünlü şarkıcının 1989 isimli albümü, 2002 yılından bu yana en iyi ilk hafta satışını gerçekleştirmiş. Britney Spears’ın  ‘Oops!… I Did It Again’ albümünün rekorunu geçtiği söylenen Swift’in şimdiden 1.3 milyondan fazla albüm sattığı söyleniyor.

Swift zaten yeni albümünü Spotify ve benzeri servislerde yayınlamamıştı. Bu durum albüm satışlarını etkilememek için atılmış bir adımdı. Ancak Swift’in ekibi tüm eski albümleri de Spotify’dan kaldırarak bir mesaj vermek istemiş olsa gerek. Zira Spotify dışındaki servislerde eski albümle halen bulunabiliyor.

Taylor Swift’in bu hamlesi albüm satışları iyi giderken yapılmış geçici bir hamle mi yoksa Spotify’a açılmış bir savaşın ilk adımı mı bunu zaman gösterecek. Ancak müzik piyasasında bu tür servislere olan tepkinin arttığına hiç şüphe yok. Geçtiğimiz günlerde Radiohead solisti Thom Yorke da Spotify’ı eleştirmişti.

Öte yandan Pink Floyd, yeni albümü öncesinde ilk teaser parçasını Spotify üzerinden yayınladı:

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.