Oyun

Utangaç insanlar oyunlarda daha çok arkadaş ediniyor

utangaç oyun

Yeni bir araştırmanın ortaya koyduğu bulguya göre, gerçek hatta normalden az arkadaşı olan utangaç insanlar, çevrimiçi oyunlarda diğerlerinden daha fazla arkadaş ediniyor.

Alman psikologlar, utangaç insanlar ile daha sık dışarı çıkan ve telefonları hiç susmayan insanların çevrimiçi oyun alışkanlıklarını masaya yatırdı.

Araştırmaya göre, duygusal hassasiyetle (utançalık) oyun arkadaşları arasında pozitif bir bağ söz konusu. Psikologlar ayrıca, insanın duygusal hassasiyeti arttıkça, ‘gerçek hayatta görüşmediği’ çevrimiçi oyun arkadaşlarının da buna paralel olarak çoğaldığını belirtiyor.

Duygusal olarak hassas olan insanların, çevrimiçi oyunlara diğer insanlardan farklı yaklaştığı da araştırmanın önemli başlıklardan biri olarak öne çıkıyor. Yüzyüze her ne kadar utangaç olsalar da, çevrimiçi oyunlarda utangaçlıklarını aşmayı deniyorlar.

‘Duygusal olarak hassas insanların çevrimiçi oyunlara katılımı ile oyun odaklı ilişkileri arasındaki bağlantı’ isimli araştırma, psikologlar R. Kowert, E. Domahidi ve T. Quant’ın ortak yürüttü bir çalışma.

Araştırmacılar, bulgularının tek bir ülkedeki küçük bir topluluktan elde edildiğini ve çalışmayı küresel çapta gerçekleştirmek istediklerini açıkladı.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.