Kültür / Sanat

Hayatın tekdüzeliğini iç mekanlara yansıtan ressam Vilhelm Hammershoi

Vilhelm-hammershoi
Resim, yetenekten ziyade baktığını görebilmek ve gördüğüne anlam kazandırabilmek ile ilişkili. Vilhelm Hammershoi, hepimizin gününün büyük bir kısmını geçirdiği iç mekanları kendi bakış açısı ve tekdüzeliğin ışığıyla yeniden vurguluyor; dönemin Danimarkası hakkında bize ipuçları verirken kendisine hayranlık duymamızı sağlıyor. Peki, kimdir Vilhelm Hammershoi?

1864 yılında Kopenhag’da, tüccarlık ile uğraşan varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Hammershoi, henüz sekiz yaşındayken çizim dersleri almaya başladı. Eğitimine, birçok ünlü eğitmeninin yer aldığı Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde devam etti. O yıllarda, dönemin ünlü ressamlarından Peder Severin Kroyer ile iki yıl çalışma fırsatı yakalayan Hammersoi’nin, mesleki anlamda tanınmasını sağlayan olay ise 1885 yılında Charlottenborg Bahar Sergisi’nde Bir Genç Kızın Portresi adlı tablosunun sergilenmesi oldu.

Bir Genç Kızın Portresi, 1885
Portrait of Young Woman, 1885

Bu tablodaki genç kız, Vilhelm’in kardeşi Anna’ydı. Sergiyi gezen, Fransız izlenimciliğinin ustalarından biri olan Pierre Auguste Renoir, sergiyle alakalı izlenimlerini paylaştığı bir yazısında bu tabloyu beğendiğini açıkladı. Bu, genç Hammershoi için büyük bir gurur kaynağı oldu.

The Tall Windows, 1913
The Tall Windows, 1913

Ressamın tablolarının konuları genellikle doğduğu şehir olan Kopenhag, insan portreleri, mimari ve iç mekanlardı. Özellikle iç mekan tablolarıyla tanınan Hammersoi, en ünlü iç mekan tablolarını, Kopenhag’da eşiyle 1898’den 1909 yılına kadar yaşadığı Strandgade 30 ve 1913 ile 1916 yılları arasında yaşamış Strandgade 25 adreslerinde yaptı.

Sunbeams, 1900
Sunbeams, 1900

 

Sanatçının eşi, birçok iç mekan tablosunda sanatçıya modellik yaptı. Hammershoi, eşi Ida’yı birçok tabloda sırtı dönük ve gizemli bir şekilde resmetti. Aynı zamanda Ida erkek kardeşi Peter Ilsted’in de benzer temalı eserlerinin modeliydi. Peter ve Vilhelm hem çok iyi arkadaş, hem de iş ortağıydılar.

Interior with a Piano and A Woman in Black
Interior with a Piano and A Woman in Black

 

Hammershoi’nin tablolarında basitlik ve gündelik yaşamın tekdüzeliği üzerine bir eleştiri mahiyetinde yaptığı çalışmalar, dönemin eleştirmenleri tarafından büyük ilgi toplamıştır.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler