Teknoloji

Windows RT öldü ve bunun sorumlusu intel

Microsoft_Windows_RT

Microsoft, Windows 10’un geliştirilme sürecinde Windows RT’yi emekli etmeye karar vermiş. Bunun sebebi intel’in yeni mobil işlemcileriyle elde ettiği başarı.

Microsoft Windows 10’un umut verici özelliklerini açıklayıp, ilk 2 yıl ücretsiz olacağını duyurunca birçok kişi gibi biz de heyecanlandık. Ancak hemen aklımıza şu soru geldi; acaba hangi cihazlar bu güncellemeyi alabilecek? Microsoft henüz bu konuya kesin cevaplar verebilmiş değil. Çünkü sadece Windows 10’u kurmak yetmiyor. Bazı özellikleri kullanmak için de belli donanımsal gereksinimler olacak. Dolayısıyla her cihaz Windows 10’a kavuşamayacağı gibi Windows 10’a kavuşanlar da her özellikten faydalanamayacak.

Ancak kesin olan bir şey var ki Windows RT’nin ipi artık çekildi. Microsoft, ilk etapta bazı RT cihazlarına Windows 10 güncellemesi sunulacağını açıklamış olsa da bundan böyle ARM tabanlı bir sürüm geliştirmeyi düşünmüyorlar. Bunun bir sonucu olarak önce Surface 2, ardından da Nokia 2520’nin üretimine resmi olarak son verildi.

Surface Pro 3’ün üretimi ise devam edecek. Çünkü intel’in x86 mimarili mobil işlemcileriyle çalışan bu model Windows RT sürümüne bağımlı değil.

Aslında Microsoft’un ARM mimarisini kullanan işlemcilere destek vermesi mantıklı bir hamle olarak görülmüştü. Zira kısa süre öncesine kadar akıllı telefon ve tablet işlemcileri konusunda ARM’ye güçlü bir alternatif bulunmuyordu. Fakat Windows RT’nin her şeye rağmen standart Windows deneyiminin gerisinde kalması özellikle Surface satışlarını çok kötü etkiledi. Nihayet gerçek Windows deneyimi sunan Surface 3 Pro geldiğinde ise özellikle iş dünyası buna olumlu bir tepki verdi.

Dolayısıyla Windows RT’nin ölümü sürpriz ve değil temelde bunun sorumlusu intel. Zira günümüzde intel akıllı telefonlar ve tabletler için güvenilir x86 mimarili işlemciler geliştirerek ARM’ye güçlü bir rakip olmayı başardı. Surface 3 Pro’yu başarıya ulaştıran da intel Core i serisi işlemciler oldu dersek yanlış olmaz.

Elbette Microsoft’un ARM desteği tamamen sona ermiyor. Windows Phone’un devamı niteliğindeki sürüm Windows 10 ismini taşıyor olsa da bilgisayar sürümünden farklı olarak ARM işlemcileri destekliyor. Fakat intel bu noktada da elini güçlendirirse, gelecekte intel işlemcili ve Windows 10 işletim sistemli akıllı telefonlar göreceğimizden hiç şüphemiz yok.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.