Otomobil

Yakında Ken Block’un tasarladığı bir Ford Focus’a sahip olabileceksiniz

Focus_RS_2016

Ford’un yeni Focus RS modeli aynı gün duyurulan Ferrari 488 GTB’den bile daha fazla ilgi uyandırmayı başardı. Çünkü ucuz, 4 kapılı ve 4 tekerden çekiş sistemine sahip.

Ford Focus sürüş hissiyle her zaman segmentinin en sevilen otomobillerinden biriydi. Daha fazlasını isteyenler için de Ford, Focus ST ve RS modellerini sunuyordu. Şimdiye kadar 350 beygire kadar çıkan güçlü Focus RS’ler gördük. Ancak yeni RS kendisini bir basamak daha yukarı, Subaru Impreza ve Mitshubishi Lancer EVO’nun olduğu seviyeye atmayı başarıyor.

Eski Focus RS’lerin aksine (bundan önce iki nesil vardı) yeni RS önden çekişli değil. Ford mühendisleri bu model için yepyeni bir 4 çeker sistemi geliştirmiş. Bilgisayarla kontrol edilen yeni çekiş sistemi sensörler yardımıyla aracın durumunu saniyede 100 kez kontrol ediyor ve buna göre en doğru tork oranını ayarlıyor. Araç ön ve arka tekerler arasındaki tork farkını 50/50 ya da 30/70 gibi değerler arasında anlık olarak değiştirebiliyor. Arka tekerleklere maksimum %70 tork aktarılabilirken bu torkun tamamı gerektiğinde arka tekerlerden birine de yönlendirilebiliyor.

Focus_RS_2016_3

Bu sisteme ayak uydurması için elektrik destekli direksiyon ve süspansiyon sistemi de elden geçirilmiş.

Kaputun altında ilk olarak Ford Mustang’de gördüğümüz 2.3 litrelik 4 silindirli benzinli turbo motor görev yapıyor. Bir önceki modeldeki 345 beygirlik 5 silindirli motora göre daha güçsüz görünen bu motor 316 beygir güç üretiyor. Ancak Ford gelecekte daha güçlü RS versiyonları da hazırlayabilir. Yine de 4 çeker sistemi sayesinde yeni RS 0’dan 100’e 5 saniyeden kısa sürede çıkabilir.

Ford ısrarlı bu araçta sürüş keyfi ve yol tutuşa odaklandıklarını söylüyor. Yani bir önceki RS’ten daha hızlı bir otomobil yaratmak yerine tamamen yeni bir otomobil yaratmaya odaklanmış. Bunu beygir gücünün azalmış olmasından da anlıyoruz. Ayrıca yeni RS’in testleri Nürburgring pistinde yapılmış olsa da herhangi bir tur zamanı açıklanmıyor. Ford, Renault ve Seat arasındaki tur zamanı savaşına katılmamayı tercih etmiş. Yani muhtemelen onlardan daha yavaşlar.

Focus_RS_2016_4

Yeni Focus RS 2015’in sonlarında piyasaya girdiği zaman karşısında Mercedes A45 AMG, Renault Megane RS, Audi RS3 gibi rakipler olacak ve büyük ihtimalle onlardan daha ucuz olacak. Ford Focus RS yeni nesilde sadece 4 kapılı, 4 çeker ve manuel vitesli olarak satılacak.

Son olarak Ken Block’tan da bahsedelim. Ünlü ralli ve otomobil gösterileri pilotu Block, gösterilerini genellikle özel üretim 4 çeker bir Ford Fiesta ile sergiliyordu. Ford aracına çok güvendiğini göstermek için ona standart bir Focus RS vermiş. Aşağıdaki videoda sonuçları görebilirsiniz.

Ken Block, yeni Focus RS’in geliştirilme sürecinde de danışman olarak yer almış.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.