Teknoloji

Yeni Audi Q7 en sportif yedi koltuklu SUV

Audi_Q7_2016_4

SUV pazarında trend dört kapılı coupe görünümlü modellere kayıyor olsa da Audi Q serisini özünden uzaklaştırmamaya kararlı. Markanın yeni Q7 modeli temel özelliklerini korurken farklı tasarımı ve hafifliğiyle dikkat çekiyor.

Verimliliğe tepki olarak ortaya çıkan, küresel ısınma ve çevre kirliliğini kutlamak için yaratılan SUV segmenti başlarda şık ve lüks arazi araçlarından ibaretti. Aşırı büyük ve ağır olan bu araçlar daha fazla yakıtla daha az kilometre gidebilsin diye büyük benzinli motorlarla donatılmıştı. Ancak daha sonra insanların bunları sadece şehirlerde kullandığını farkeden markalar BMW X6 gibi arazide hiçbir işe yaramayan modeller üretmeye karar verdiler. ‘Tasarruflu’ olması için de dizel motor seçeneklerini artırdılar. Örneğin Audi’nin V12 TDI motorlu Q7 modeli çocuklarını okula uçak çekebilen bir SUV ile götürmek isteyen ebeveynler için idealdi.

Audi_Q7_2016_5

Yeni SUV’ler nihayet verimlilik konusunu değerlendirmeye başlıyor. Land Rover, yeni nesil modellerinde alüminyum gövde kullanarak araçlarını hafifletmiş ve günahlarından bir nebze olsun uzaklaşmasını sağlamıştı.

Şimdi aynısını Audi de Q7 ile gerçekleştiriyor. Tümüyle yenilenen Audi Q7, Volkswagen grubunun yeni MLB platformunu kullanan ilk SUV modeli olma özelliğini taşıyor. Bu platform Audi’nin kullanmakta olduğu platforma benziyor olsa da farklı materyallerin bir arada kullanılması sebebiyle daha hafif. Kritik parçalarda çelik kullanan Audi, alüminyum ile de aracın hafiflemesini sağlamış. Elde edilen sonuçlar kayda değer: yeni Q7’nin 3.0 TDI modeli bir önceki Q7’nin aynı motorlu versiyonundan 325 kilo daha hafif. Bu kulağa fazla gibi gelmeyebilir ama aracın çevikliği ve yakıt tüketimi konusunda önemli farklar yaratacaktır.

Audi_Q7_2016_3

Yeni Q7’nin ana hatları eski model ile aynı. Halan uzun ve heybetli bir tasarımı var. Aracın dış ölçüleri gözle görülmeyecek ölçüde küçülmüş; yeni Q7 daha kısa ve daha dar. Ancak buna rağmen iç mekan büyümüş. Audi özellikle arka koltukların diz ve baş mesafesini artırmış. Yine de 6 ve 7. koltuklar hala sadece çocuklar için kullanılmaya uygun.

Dış tasarımda Audi, A serisinde görmeye başladığımız detayları kullanmış. Özellikle ön bölümde ızgara ve farların tasarımı önceki modele göre oldukça farklı. Arkada da daha sert çizgili bir far tasarımına geçiş yapılmış. Ancak iç mekandaki değişiklikler daha sadeliğe yönelik. Orta konsol ve gösterge panelini bir arada sunan tasarım terk edilmiş bunun yerine A7’nin iç tasarımını anımsatan daha sade çizgiler kullanılmış. Gösterge paneli tıpkı yeni TT’de olduğu gibi büyük bir LCD üzerine taşınırken orta konsolun üzerine de orta bölümdeki ekranı kontrol etmek için bir touchpad yerleştirilmiş.

Audi_Q7_2016_2

Yıl sonunda satışa sunulanacak olan Audi Q7, 2.0 TFSI ile başlayan ve hibrit destekli 3.0 TDI dizel V6 motoru barındıran e-tron modeline kadar uzanan versiyonlarla satılacak. E-tron modelin 0’dan 100 km hıza 6 saniyede çıkabileceği açıklandı.

Audi_Q7_2016

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.