Teknoloji

50 MP Kameralı İlk Akıllı Telefon

Oppo_Find_7

Çinli elektronik üreticisi Oppo, 50MP kameraya sahip ilk akıllı telefonunu tanıttı. Oppo Find 7’nin kamera dışındaki özellikleri de bir hayli iddialı.

Akıllı telefonlardaki kamera yarışı artık oldukça önemli. Birçok kamera konusundaki yeniliklerle rakiplerinin önüne geçmeye çalışıyor. Bu konuda çok iyi bir noktada olan iPhone’a Samsung’dan güzel yanıt vermişti. Fakat hiç şüphesiz görüntü kalitesi anlamında lider Nokia. Firmanın 41MP kameralı Lumia 1020 modeli şuan piyasadaki en iyi kameraya sahip akıllı telefon. Ama Çin’den yeni bir rakip var.

Çinli üretici Oppo’nun yeni Find 7 modeli 50 MP fotoğraflar çekerek bu alanda liderliği Nokia’dan geri alıyor. Fakat Find 7’nin kamerası aslında 50MP değil. Kamerada kullanılan sensör Sony’nin kendi modellerinde de kullandığı 13MP’lik sensör. Fakat Oppo, çok seri biçimde 10 kare fotoğraf çekiyor ve bunlardan en iyi 4 kareyi seçip birleştiriyor. Böylece elinizde 50MP bir fotoğraf oluyor. Yani bu bir “yazılım hilesi”. Kamera gerçek bir 50MP sensörün sunduğu kaliteyi sunamıyor. Fakat örnek fotoğraflara bakarsak standart 13MP sensörün çıktılarından çok daha iyi sonuçlar sağlıyor.

Oppo_Find_7_2

Oppo Find 7’nin öne çıkan özelliği kamerası olsa da diğer özellikleri de yabana atılır cinsten değil; 5.5 inç 2560 x 1400 piksel ekran(!), 2.5 GHz dört çekirdekli Snapdragon 800 işlemci, 3GB RAM, 4K 30fps video kaydı, Gorilla Glass 3, Android 4.3 işletim sistemi. Bu modelin fiyatı 599 dolar, yani iPhone ile aynı.

Bir de Oppo Find 7’nin “Lite” versiyonu mevcut. 499 dolar fiyat etiketine sahip olan bu modelin 2.3 GHz işlemci, Full HD ekran, 2GB RAM ve 16GB dahili gibi özellikleri standart modelden farklı.

Oppo, öncelikle Çin’de satışa sunuluyor. Çin dışında ise Nisan ortasından itibaren satılmaya başlanacak. Bu modelin ülkemize de grey market ürünleri olarak ulaşacağını da öngörebiliriz.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler