87. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu

birdman

87 yıldır Hollywood’un en iyi işlerini ödüllendiren Akademi Ödülleri’nin bu yılki ayağı dün gece düzenlendi. En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni ve en iyi orijinal senaryo dahil toplam dört dalda Oscar kazanan Birdman, Akademi Ödülleri’nin yıldızı oldu.

Gecenin hayal kırıklıkları ise altı dalda aday gösterilen Boyhood ve American Sniper’ın yalnızca birer ödül alması oldu. Interstellar da yalnızca bir ödüle layık görüldü. 87. Akademi Ödülleri’nde Oscar’a aday gösterilen ve kazananların tam listesi şu şekilde:

oscar

EN İYİ FİLM

Birdman
Boyhood
Selma
The Theory of Everything
The Imitation Game
The Grand Budapest Hotel
American Sniper
Whiplash


EN İYİ YÖNETMEN

Alejandro Gonzalez Inarritu, Birdman
Richard Linklater, Boyhood
Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum, The Imitation Game
Bennett Miller, Foxcatche


EN İYİ KADIN OYUNCU

Julianne Moore, Still Alice
Felicity Jones, The Theory of Everything
Rosamund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, Wild
Marion Cotillard, Two Days One Night


EN İYİ ERKEK OYUNCU

Eddie Redmayne, The Theory of Everything
Steve Carell, Foxcatcher
Bradley Cooper, American Sniper
Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Michael Keaton, Birdman


EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Patricia Arquette, Boyhood
Laura Dern, Wild
Keira Knightley, The Imitation Game
Emma Stone, Birdman
Meryl Streep, Into the Woods


EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

J.K. Simmons, Whiplash
Robert Duvall, The Judge
Ethan Hawke, Boyhood
Edward Norton, Birdman
Mark Ruffalo, Foxcatcher


EN İYİ ÖZGÜN SENARYO

Birdman, Alejandro G. Iñárritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo
Boyhood, Richard Linklater
Foxcatcher, E. Max Frye ve Dan Futterman
The Grand Budapest Hotel, Wes Anderson ve Alec Guinness
Nightcrawler, Dan Gilroy


EN İYİ UYARLAMA SENARYO

The Imitation Game, Graham Moore
American Sniper, Jason Hall
Inherent Vice, Paul Thomas Anderson
The Theory of Everything, Anthony McCarten
Whiplash, Damien Chazelle


EN İYİ KURGU

Whiplash, Tom Cross
American Sniper, Joel Cox ve Gary Roach
Boyhood, Sandra Adair
The Grand Budapest Hotel, Barney Pilling
The Imitation Game, William Goldenberg


EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

Birdman, Emmanuel Lubezki
The Grand Budapest Hotel, Robert D. Yeoman
Ida, Ryszard Lenczewski ve Lukasz Zal
Mr. Turner, Dick Pope
Unbroken, Roger Deakins


EN İYİ PRODÜKSİYON TASARIMI

The Grand Budapest Hotel, Adam Stockhausen ve Anna Pinnock
The Imitation Game, Maria Djurkovic ve Tatiana Macdonald
Interstellar, Nathan Crowley, Gary Fettis ve Paul Healy
Into the Woods, Dennis Gassner ve Anna Pinnock
Mr. Turner, Suzie Davies ve Charlotte Watts


EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

The Grand Budapest Hotel, Milena Canonero
Inherent Vice, Mark Bridges
Into the Woods, Colleen Atwood
Maleficent, Anna B. Sheppard & Jane Clive
Mr. Turner, Jacqueline Durran


EN İYİ FİLM MÜZİĞİ

The Grand Budapest Hotel, Alexandre Desplat
The Imitation Game, Alexandre Desplat
Interstellar, Hans Zimmer
Mr. Turner, Gary Yershon
The Theory of Everything, Jóhann Jóhannsson


EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI

Glory,  Selma
Everything Is Awesome, The Lego Movie

Grateful, Beyond the Lights
I’m Not Gonna Miss You, Glen Campbell: I’ll Be Me
Lost Stars, Begin Again


EN İYİ MAKYAJ VE SAÇ TASARIMI

The Grand Budapest Hotel
Foxcatcher
Guardians of the Galaxy


EN İYİ SES KURGUSU

American Sniper
Birdman
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Interstellar
Unbroken


EN İYİ SES MİKSAJI

Whiplash
American Sniper
Birdman
Interstellar
Unbroken


EN İYİ GÖRSEL EFEKT

Interstellar
Captain America: The Winter Soldier

Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
X-Men: Days of Future Past


EN İYİ YABANCI FİLM

Ida (Polonya)
Leviathan (Rusya)
Tangerines (Estonya)
Timbuktu (Moritanya)
Wild Tales (Arjantin)


EN İYİ ANİMASYON FİLM

Big Hero 6
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of the Princess Kaguya


EN İYİ BELGESEL

CitizenFour
Finding Vivian Maier
Last Days in Vietnam
The Salt of the Earth
Virunga


EN İYİ KISA FİLM

The Phone Call, Mat Kirkby ve Kames Lucas
Aya, Oded Binnun ve Mihal Brezis
Boogaloo and Graham, Michael Lennox ve Ronan Blaney
Butter Lamp (La lampe au beurre de yak), Hu Wei ve Julien Féret
Parvaneh, Talkhon Hamzavi ve Stefan Eichenberger


EN İYİ KISA ANİMASYON

Feast, Patrick Osborne ve Kristina Reed
The Bigger Picture, Daisy Jacobs ve Christopher Hees
The Dam Keeper, Robert Kondo ve Dice Tsutsumi
Me and My Moulton, Torill Kove
A Single Life, Joris Oprins


EN İYİ KISA BELGESEL

Crisis Hotline: Veterans Press 1
Joanna
Our Curse
The Reaper (La parka)
White Earth

oscar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shares