Tasarım

Adidas’tan Dünyanın İlk “Örme” Futbol Ayakkabısı

Adidas_Samba_Primeknit_5

Adidas, daha önce duyurduğu örgü tekniğiyle üretilen ilk kramponunu tanıttı. Burun kısmından topuğa kadar üst kısmı tümüyle örgü olan ayakkabı, yakında Luis Suarez ile yeşil sahalara çıkıyor.

Örgü dediğimizde aklımıza ninelerimizin ördüğü atkılar, hırkalar gelir. Bizi sıcak tutan, yumuşak ve rahat bir yapıya sahip olsa da örgü suya ve doğa şartlarına pek dayanıklı değil. Bu sebeple örgü ürünler genelde şık kazaklardan, atkılardan ibaret oluyor.

Fakat Nike ve Adidas arasında başlayan “örgü savaşı” örgü ürünleri bambaşka bir noktaya taşıdı. 2012 yılında Nike, spor malzemelerinde kullanılabilecek örgü tekniğini duyurduğunda dikkatleri üzerine çekmişti. Yaklaşık 5 ay sonra ise Adidas benzer bir tekniğin duyurusunu yaptı. Bu andan itibaren iki firma örgü üzerinden savaşmaya başladı. Nike, Adidas’ın kendi tekniğini taklit ettiğini iddia ederek dava açtı. Adidas ise bu tekniğin yıllardır insanlar tarafından kullanıldığını, Nike’a ait özel bir teknoloji olmadığını iddia etmişti. Sonunda mahkeme Adidas’ı haklı buldu ve dava düştü.

Adidas_Samba_Primeknit_2

O tarihten iki firma da örgü ürünleri piyasaya sürmek için birbiriyle yarışıyor. Adidas, ilk örme futbol ayakkabasını tanıtarak bu yarışta bir adım öne geçti. Samba Primeknit adı verilen krampon, satışa sunulan ilk örme krampon olma unvanını elde edecek. Luis Suarez tarafından Mart ayında oynanacak maçlarda giyilecek olan Samba Primeknit, ardından 17 Mart’ta sınırlı sayıda satışa sunulacak.

Tabanı plastikten üretilmiş olsa da Samba Primeknit’in üst kısmı burundan topuğa kadar yün iplikten örülmüş. Bu özelliği sayesinde ayakkabının ayağı çok da iyi sardığı ve adeta ikinci bir ten gibi olduğu söyleniyor. Adidas, özel bir nano kaplama kullanarak ayakkabının su geçirmez olmasını sağlamış.

Adidas_Samba_Primeknit_3

Adidas ayrıca üretiminde çok az malzeme firesi verildiği için bu ayakkabının şimdiye kadar üretilen “en sürdürülebilir” ayakkabı olduğunu söylüyor.

Adidas, Samba Primeknit’i henüz seri şekilde üretmeyi hedeflemiyor. Satış fiyatı ve sınırlı üretim adedi hakkında da henüz bir bilgi yok. Fakat Adidas’tan gelecekte de bu tarz modelleri göreceğimizi söyleyebiliriz.

1 2 3 4Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.