Teknoloji

Alibaba, Amazon ve eBay’in Toplamından Daha Büyük

Çinli e-ticaret devi Alibaba, beklenen halka arzı gerçekleştirdi ve hayal kırıklığı yaratmadı. Halka arz sürecinden 21 milyar dolar gelir elde eden şirketin değeri böylece 231 milyar dolar olarak belirlendi.

1999 yılında bir öğretmen olan Jack Ma tarafından bir apartman dairesinde kurulan Alibaba, dünya e-ticaret pazarında çok popüler olmasa da Çin’de pazarın hakimi durumunda. 1 milyarın üzerinde insanın yaşadığı Çin’de e-ticaret pazarının %80’ini elinde bulunduran böylece muazzam bir satış grafiği sağlıyor.

Alibaba’nın global anlamda bir dev olma yolundaki en önemli adımlarından biri Amerikan piyasasındaki halka arzıydı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen halka arzın ardından hisselerin fiyatı 93 dolara kadar yükseldi ve böylece şirket 21 milyar dolarlık bir miktarı kasasına koydu. Bu oranlar üzerine Alibaba’nın değeri hesaplandığında ise 231 milyar değerini görüyoruz ki bu e-ticaret devleri Amazon ve eBay toplamından daha fazla demek.

Jack_Ma

Alibaba, Amerikan tarihinin en büyük halka arzını gerçekleştirmiş olsa da dünyanın en büyüğü değil. Bloomberg‘e göre 2010 yılında halka arz edilen Çin Ziraat Bankası, 22 milyar dolarlık gelir ile dünyanın en büyüğü durumunda. Ancak Alibaba, halka arz süreci kapsamında bazı yatırımcılara ekstra hisse satabilir ve böylece dünyaın en büyük halka arzını gerçekleştirme unvanını ele geçirebilir.

Bu arada Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, 18 milyar dolarlık servetiyle Çin’in en zengin adamı unvanına kavuştu.

Kaynak: Engadget 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.