Sağlık / SporYaşam

Alkol ve sigara gerçekten esrardan daha mı zararlı?

esrar

Kenevir bitkisinin cannabis sativa/cannabis indica türlerinin çiçeklerinden ve tohum yataklarından elde edilen maddeyi esrar, ot, marihuana ya da bizim henüz duymadığımız birçok farklı isimle biliyor olabilirsiniz. Bir dönem serbest olan fakat uzun yıllardır dünyanın büyük bir bölümünde kullanımı yasaklanan esrar, bilim insanlarına göre sandığınız kadar zararlı değil.

Dr. Dirk W. Lachenmeier ve Dr. Jürgen Rehm tarafından gerçekleştirilen ve bulguları Scientific Reports’ta yayınlanan araştırmada, esrar, alkol, eroin, kokain, tütün, ekstazi ve metamfetamin maddelerinin ölümcül etkileri incelendi.

Araştırma sonuçlarına göre, en ölümcül madde alkol olurken; esrar bu araştırmadan da en az tehlikeli olan olarak çıktı ve alkolden -aşağı yukarı- 114 kat daha az ölümcül olduğu saptandı.

Bilim insanları, her bir maddenin standart kullanım miktarı ile yaşam kaybına sebep olan miktarını saptayarak ölümcüllük oranını hesapladı. Esrarın standart kullanım miktarı ile ölüme sebep olabilecek miktarının arasındaki eşik çok büyük olduğundan, düşük ölüm riskli olarak etiketlendi. Listedeki diğer maddeler ise orta ve yüksek ölüm riski etiketi aldı.

Dünyanın büyük bir bölümünde kullanımı yasak olan esrarın, isteyen herkesin hiçbir zorluk çekmeden edinebileceği tütün ve alkolken daha az tehlikeli olduğu bir gerçek. Bunu bir kenara bırakırsak, araştırmayı yürüten bilim insanları, ılımlı alkol tüketiminin standart eroin kullanımından daha tehlikeli olduğunu ima etmediklerinin altını çiziyor. Bu araştırma, maddelerin doğrudan zararlarını incelediğinden, eroin bağımlılarına sık sık zarar büyük zararlar veren kirli şırıngalar ve saf olmayan maddeler gibi yan etkenlerin sonucu etkilemesine izin verilmedi.

Sonuç olarak, bu araştırmaya konu olan esrar, alkol, eroin, kokain, tütün, ekstazi ve metamfetamin maddelerinin her biri aşırı kullanımda ölüm riski taşıyor. Listenin az riskli ucunda ot, en riskli ucunda ise alkol duruyor.

Esrarın alkol ve tütünden daha az yan etkiye sahip olduğu artık bilim tarafından kabul edilen bir gerçek. Sizin de bildiğiniz gibi, esrarın kullanımı Hollanda’da uzun yıllardır serbest ve birçok ABD eyaleti de hastaların rahatlatıcı etkisinden faydalanması için reçeteli olarak esrar satıyor. Esrarın ülkelere göre yasal durumunu Wikipedia’dan öğrenebilirsiniz.

Esrar kullanımın önümüzdeki yıllarda daha çok ülkede serbest bırakılacağını tahmin ediyoruz.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.