DergiGenelTeknoloji

Apple iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ı Duyurdu (Galeri)

iPhone_6_6Plus

Apple, beklendiği gibi 2 yeni iPhone’un resmi duyurusunu gerçekleştirdi.

Apple’ın  Kaliforniya’da düzenlediği, merakla beklenen etkinlikte sahneye ilk olarak CEO Tim Cook çıktı. Apple’ın 30 yıl önce ilk Mac modellerini kullanıcılara sunduğunu söyleyen Cook, ”Bugün de Apple’ın tarihindeki en önemli günlerden biri” dedi. Kısacası Apple için önemli yeniliklerin zamanı.

Öncelikle iPhone’lar konusundaki yeniliklerden bahsedelim. Apple, söylentilerde olduğu gibi (bizim beklentilerimizin aksine) 2 farklı iPhone’u birlikte duyuruyor. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus. İki cihazın da boyutları birbirinden farklı. Yani büyük ve daha büyük iPhone’lardan bahsediyoruz.

Tim Cook’un ardından iPhone’lardan bahsetmek üzere Phil Schiller sahneye geldi. Yeni iPhone’larda Retina HD ekranların görev yapacağını söyleyen Schiller, ön kısmın cam, arka kısmın ise metalden oluşacağını söyledi. Yani daha önce sızan tasarımlardaki telefondan bahsediyoruz. Schiller ”eğer hala öğrenmediyseniz boyutları 4.7 ve 5.5 inç olacak” diyerek sızıntılara da gönderme yaptı. 4.7 inçlik modelde 1334 x 750, 5.5 inçlik modelde ise 1920 x 1080 piksel ekranlar görev alacak.

iPhone6_2

Apple, büyüyen ekranlarda kullanım kolaylığını devam ettirebilmek için farklı hamleler yapmış. Örneğin cihazın ön yüzündeki TouchID düğmesine dokunduğunuz anda bütün uygulamalar ekranın alt bölümüne yaklaşıyor. Böylece tek el ile kullanmak mümkün oluyor. Ayrıca cihazları yan tuttuğunuzda da ekran ikiye bölünebiliyor. Peki eski uygulamalar bu ekranlara nasıl uyum sağlayacak? Apple’a göre özel bir ölçeklendirme yazılımı tüm uygulamaların yeni iPhone’larda çalışabilmesini mümkün kılacak.

Yeni iPhone’lardan 4.7 inçlik model 6.9mmm, 5.5 inçlik model ise 7.1mm kalınlığında.

İşlemci:

İki modeled de yeni A8 işlemci görev yapıyor. 64 bit desteğine sahip olan ve 20nm üretim sürecinden çıkan yeni işlemci A7’den fiziksel olarak %13 daha küçükmüş. Buna rağmen performansının %25 daha yüksek olduğu açıklandı. Ayrıca %50’ye kadar daha tasarruflu olacağı söyleniyor. Bu iyi haber ama ne kadar gerçekçi olduğunu telefonlar piyasaya çıktığında göreceğiz. A8 işlemciye, sensörleri kontrol eden M8 işlemcisi de yardım ediyor.

iPhone_6_3

Kamera:

Kamera konusunda yeni iPhone’larda çok büyük bir değişiklik yok. 8MP kamera ve f2.2 diyafram bir önceki iPhone’dan farklı değil. Fakat Apple bu kameranın yeni bir sensör kullandığını söylüyor. Ayrıca daha iyi gürültü giderme yazılımı sayesinde daha temiz fotoğraflar verdiği söyleniyor.

Apple çözünürlük ve lens açısından fazla gelişme sağlamasa da diğer özelliklerde bazı yenilikler sunuyor: panoramalar artık 43MP boyutuna kadar çıkabiliyor, yavaşlatılmış çekim hızı 120fps’den 240fps’ye çıkarılmış ve iPhone 6 Plus’ın kamerasına özel optik görüntü sabitleyici özelliği mevcut. Apple yeni kameranın daha iyi odaklandığını ve sürekli otomatik odaklama yapabildiğini söylüyor. Fotoğraf modları arasına Time-Lapse de eklenmiş.

Ön kamera da gelişmiş. Apple’a göre yeni ”selfie” kamerası %81 daha fazla ışık alıyor ve istenirse HDR fotoğraflar çekebiliyor.

iPhone_6_kamera

Kapasite ve Fiyat

Yeni iPhone’lar 16GB – 64GB ve 128GB’lık kapasite seçenekleriyle gelecek. Yine gümüş, altın ve uzay grisi renk seçenekleri mevcut. Kontratlı fiyatlar 199 dolardan başlıyor. Türkiye satış fiyatlarına linkten ulaşabilirsiniz.

Bununla birlikte iPhone 5C de ürün gamında kalmaya devam edecek ve ucuz bir fiyatla satılacak.

iPhone_6_fiyat

Çıkış tarihi:

Yeni iPhone’lar Amerika’da ve birkaç diğer ülkede 19 Eylül tarihinde satışa sunulacak. Toplamda 115 ülkede satışa çıkması ise 2014’ün sonlarını bulacak. Türkiye’ye ne zaman geleceğini kestirmek güç. iOS 8 ise 17 Eylül’den itibaren kullanıcılara sunulacak.

Diğer resimler için sonraki sayfalara göz atabilirsiniz.

1 2 3 4 5 6Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.