Teknoloji

Artık Apple da beş büyükler kulübünde

macbook

Ünlü araştırma şirketi International Data Corporation’ın (IDC) yayınladığı son çeyrek raporuna göre, Mac’leri üreten Apple, dünyanın en büyük beşinci PC üreticisi oldu ve Asus’u ilk beşin dışına itti.

IDC’nin en güncel verilerinden (üçüncü çeyrek PC pazarı araştırması) yola çıkarak, dünyanın en büyük PC üreticileri şöyle sıralanıyor: Lenovo, HP, Dell, Acer ve Apple. Bu listedeki tüm firmalar, PC satışlarını yıllık bazda yüzde 5 ile yüzde 12 arasında artırmayı başardılar. Bu kadar da değil; bu beşli rakiplerine çok zor bir çeyrek yaşattılar. Beş büyüklerin rakiplerinin satışlarında yüzde 17,9 oranında düşüş yaşandı.

Pazar araştırmalarının sonuçları firmalara göre farklılık gösterebiliyor. Örneğin, IDC’nin aksine, bir diğer dev araştırma şirketi Gartner, Apple’ı değil Asus’u beşinci en büyük bilgisayar üreticisi olarak gösteriyor.

Yıldan yıla bakıldığında yüzde 1,7 oranında küçülen PC pazarı, tüm analistleri şaşırttı. IDC pazarın yüzde 4,1 oranında küçülmesini bekliyordu ve yüzde 1,7 küçülme, bu pazarın küllerinden yeniden doğabileceğinin sinyallerini veriyor. Strategy Analytics araştırma şirketi de 2015 yılında PC satışlarının yüzde 5 oranında artacağını tahmin ediyor.

 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.