İş DünyasıTeknoloji

Apple, Çin’de Büyüme Peşinde

iPhone_5C_2

Apple, uzun süredir konuşulan China Mobile işbirliğini sonunda hayata geçirdi. Artık iPhone’lar China Mobile’ın 700 milyonluk kullanıcı kitlesine ulaşacak.

Akıllı telefon pazarında tek model ile boy gösteren Apple, onlarca modele sahip rakipleri karşısında pazar payı anlamında geride kalmaktan kurtulamıyor. Her yıl daha fazla iPhone satmasına rağmen pay anlamında kaybeden Apple, bu sebeple özellikle gelişmekte olan pazarlara büyük önem veriyor. Bunların başında ise Çin geliyor.

Aslında Apple, Çin’de iPhone satışlarına kendi kanalları aracılığıyla daha önce başlamıştı. Fakat özellikle pazarda lider konumda bulunan China Mobile’ın şebekesinin iPhone ile uyumlu olmaması Apple açısından büyük bir problemdi. Bu konuda Apple’ın çok istekli olduğu zaten bilinen bir gerçekti. Son olarak China Mobile tarafından Apple için 4G şebekesinde özel bir sistem kurulabileceği yönünde açıklamalar gelince iki tarafında birbirine yakınlaştığı anlaşılmıştı.

China_Mobile

Bugün bu işbirliği mutlu sona ulaştı. China Mobile, 17 Ocak 2014’ten itibaren kendi kullanıcıları için iPhone 5S ve iPhone 5C satışına başlayacağını duyurdu. Apple’ın Çin’deki popülaritesi göz önüne alındığında bu China Mobile için iyi haber. Zira her iPhone lansmanında Çinliler uzun kuyruklar oluşturuyordu. Apple açısından bakıldığında ise China Mobile’ın 700 milyon aboneye sahip oluşu ağızları sulandıracak cinsten. Zira bu rakam ABD’deki toplam kişi sayısının iki katına eşit. Türkiye’deki toplam nüfusun ise yaklaşık 10 katına denk. Yani Apple belki de 10 – 15 ülkede satılan iPhone miktarını sadece China Mobile ile satabilir. Bu da ciddi bir büyüme anlamı taşıyor.

Bu yıl Japonya pazarında da önemli hamleler yapan Apple, Asya’daki hedeflerine bir adım daha yaklaşmış oldu. Fakat burası rakibi Samsung’un ”komşu” pazarı ve özellikle Çin’de Samsung’un pazar payı bir hayli yüksek. Dolayısıyla Apple ve Samsung, uzakdoğu pazarlarında da kıyasıya bir rekabet içinde olacak.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.