Teknoloji

Apple eski iPhone’ları pil yüzünden yavaşlatıyor

Apple’ın her yıl yeni bir iPhone modeliyle birlikte yeni iOS güncellemesi yayımlıyor olması kullanıcıları mutlu eden bir durum. Fakat bu durum bazen eski model cihaz kullananların zihinlerinde soru işaretleri yaratabiliyor. Zira güncellemeyi yükledikten sonra cihazlarda yavaşlama durumu ortaya çıkmaya başlıyor. Bu konuyla ilgili Reddit’te yeni bilgiler ortaya çıktı.

Apple’ın yazılım güncellemeleri son yıllarda iPhone ve Mac kullanıcılarını oldukça memnun ediyor. Zira çok eski modellere bile son işletim sistemini yüklemek mümkün oluyor. Bu güvenlik açıkları ve tüm özelliklere erişmek mümkün olmasa da kullanım deneyimi açısından önemli. Fakat yeni güncellemelerin cihazları yavaşlattığı da uzun zamandır konuşulan bir söylenti. Özellikle iPhone ailesinde 2-3 jenerasyon önceki modellerin yeni güncellemelerle çok daha yavaş hale geldiği hep konuşulan bir durum. Dolayısıyla akıllara hep ‘Apple yeni cihaz satışlarını artırmak için bunu kasıtlı mı yapıyor?’ sorusu geliyor.

Reddit’te ortaya atılan yeni teori ise Apple’ın bunu pil ömrünü korumak için yaptığına işaret ediyor. Bir kullanıcının teorisine Apple, zamanla kapasitesi düşen eski iPhone’ların performansını iOS güncellemeleriyle kısıyor. Böylece düşük kapasiteli piller ile telefonu kullanmaya devam edebiliyoruz. Elbette fark edilebilir derecede yavaşlamış olarak.

Bu konuyu yaygın kullanılan bir test uygulaması olan Geekbench’in geliştiricisi John Poole da incelemiş. Poole’a göre Apple, iPhone 6 ve 6S’lerde görülen aniden kapanma sorunlarını çözmek için iOS 10.2.1 güncellemesiyle işlemci performansını bir miktar daraltmış. Aynı şey 11.2.0 güncellemesiyle de iPhone 7’ye yapılmış. Dolayısıyla zamanla kapasitesi düşen piller, fabrika çıkışı işlemci performansını kaldıramıyor gibi görünüyor.

Fakat bu durumdan kurtulmanın tek yolu yeni bir iPhone almak değil. Görünüşe göre telefonun pilini orijinal yeni pille değiştirmek yeniden eski performansa ulaşmayı mümkün kılıyor. Bir kullanıcının tecrübesine göre iPhone 6’nın işlemcisi yeni güncelleme ile 600Mhz ile çalışmaya başlamış. Fakat eskiyen pili yenisiyle değiştirdikten sonra işlemci yeniden eski frekansı olan 1400Mhz’e geri dönmüş. 

Elbette Apple’ın bu konuyla ilgili bir açıklama yapmıyor olması da yeni iPhone satışlarına bir yönlendirme olarak görülebilir. Ancak en azından bu hamle tümüyle ticari gibi görünmüyor. Aynı durumun Mac kullanıcıları için de geçerli olduğunu belirtelim.

  • Güncelleme: Apple, iddiaların basına yansıması üzerine konuyla ilgili bir açıklamada bulundu. Direkt olarak yavaşlatma yapıldığı belirtilmese de dolaylı yoldan iddiaların doğru olduğu kabul ediliyor: Apple olarak amacımız kullanıcılara her zaman en iyi deneyimi sunmak. Lityum iyon piller, soğuk hava gibi enerji ihtiyacının tepe yaptığı anlara cevap verebilecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak zaman içerisinde pillerin düşen kapasitesi bu gibi durumlarda beklenen performansı gösterememesine sebep oluyor. Böyle bir anda cihaz kendini koruyabilmek adına otomatik olarak kapanıyor. Geçtiğimiz yıl bu durumun önüne geçebilmek için iPhone 6 ve 6S modellerinde pilden yüksek güç talebini azaltan yeni bir özellik getirdik. Bu yıl da aynı özelliği iPhone 7 kullanıcılarına sunmaya başladık. Gelecekte diğer modellerde de aynı özelliği sunmayı planlıyoruz.
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler