Teknoloji

Apple iOS 8’i Duyurdu

iOS_8

Apple, WWDC 14 konferansı kapsamında yeni iOS 8 işletim sistemini duyurdu. İşletim sistemi iOS 7 gibi devrimsel olmasa da birçok dikkat çekici özelliğe sahip.

iOS 8’in gelişini zaten biliyorduk ve Apple bugün beklendiği gibi yeni mobil işletim sistemini duyurdu. Hemen söyleyelim iOS 8 bugün kullanıcılarla buluşmuyor. Muhtemelen eylül-ekim aylarından önce tam sürümü hazır olmayacak. Fakat şimdiden sunduğu özellikleri biliyoruz.

Bu özellikleri kısaca toparlamak gerekirse;

iHealth

– Sağlık ve Fitness: En fazla konuşulan özelliklerden biri olan fitness özelliği iOS 8’de mevcut. Apple, burada farklı partnerlerle işbirliği yapmaktan çekinmemiş. Çünkü şuan Apple’ın bir akıllı saati ya da kalp ritmi ölçeri bulunmuyor. Tüm fitness ve sağlık uygulamalarından gelen veriler Sağlık uygulaması üzerine toplanıyor. Nike, fitness tarafını üstlenirken Mayo Clinic de sağlık tarafında ön plana çıkıyor. Güzel ama gelişmesi için zaman tanımak gerek.

iOS_8_Mac_OS_X_Yosemite

– Mac üzerinden iPhone aramalarına yanıt verebilme: Aslında bu özellik sadece iPhone sahiplerini ilgilendiren bir özellik değil. Hem iPhone hem de Mac sahibi olmanız gerek. Mac OS X Yosemite ve iOS 8 piyasaya çıktığında iPhone sahipleri gelen aramaları Mac üzerinden yanıtlayıp konuşabilecek. Ayrıca SMS’ler de Mac üzerinden görüntülenebilecek.

– Gelişmiş bildirimler: Bir uygulamayı kullanırken yukarıdan başka bir uygulamayla ilgili bildirim gelmesi bazen can sıkabiliyor. İki uygulama arasında geçiş yapmak hoşunuza gitmiyorsa Apple buna bir çözüm bulmuş. Artık bir bildirim geldiğinde yukarıdan bildirim barını çekip, gerekli işlemi yapıp barı yukarı ittiğinizde kaldığınız yerden uygulamanızı kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Bir örnekle açıklayalım: Bir mesaj geldiğinde üstteki barı çekip, cevabı hemen buradan yazıp, sonra barı yukarı atarak Candy Crush oynamaya devam edebilirsiniz.

– Gelişmiş iMessage: Açıkçası iMessage çok verimli bir mesajlaşma uygulaması değil. Zaman zaman yaşattığı sorunlar sinir bozucu olabiliyor. Fakat Apple bu uygulamayı geliştirmeye devam ediyor. iOS 8 ile birlikte iMessage üzerinden ses, video ve fotoğraf göndermek mümkün olacak. Üstelik gelen mesajları hemen kilit ekranı üzerinden ses kaydı yaparak yanıtlamak da mümkün olabilecek.

– Family Sharing: Bu özellik “Aile paylaşımı” olarak adlandırılmış olsa da sonuçta arkadaşlarınızla paylaşmanıza bir engel yok. Bu özellik, iPhone sahipleri arasında paylaşımı daha da kapsamlı hale getiriyor. Artık bir iPhone sahibinin sizin iPhone’unuzdaki takvime ya da diğer uygulamalara erişmesine izin verebiliyorsunuz. Bunun yanında bir aile koruması özelliği de mevcut. Çocuğunuz App Store’dan bir uygulama satın almak istediğinde bunun sizin onayınızdan geçmesini sağlayabiliyorsunuz. Onay için sizin iPhone’unuza gelen bildirimi olumlu yanıtlamanız gerekiyor.

iOS_8_2

– Uygulamalara TouchID kilidi: iOS 8 ile birlikte parmak izinizi uygulamaları korumak için kullanabileceksiniz. Fakat bunun uygulama tarafından destklenmesi gerekiyor. Yani geliştiriciler parmak izi korumasını kendi uygulamalarına yerleştirecek. Destekleyen uygulamalar sadece parmak izi yardımıyla açılabilecek.

– Home Kit: Apple’ın akıllı ev ve “nesnelerin interneti” konusuna katılımı HomeKit ile gerçekleşiyor. Apple bu konuda bir donanım üretimine girmek yerine bir merkez olmayı tercih etmiş. Yani ileride akıllı ev sistemlerini iPhone üzerinden yönetmek istersiniz diye bir standart geliştirilmiş. Burada da top geliştiricilerde. iPhone desteği olup olmayacağına onlar karar verecek.

– 3. parti klavyeler: Apple cihazlarına artık 3. parti klavyeler yüklemek mümkün olacak. Her uygulama kendine özel bir klavye geliştirebilecek. Bununla birlikte Swype gibi farklı klavye türlerini kullanmak da mümkün olabilecek. Elbette Apple’ın koyduğu bazı standartlara uymaları kaydıyla.

– Siri artık şarkıları tanıyabilecek: Siri, bundan böyle Shazam desteğiyle geliyor. Böylece “Hey Siri” şeklinde Siri’yi aktif edip dinlediğiniz şarkının ismini sorabilirsiniz. Siri eğer şarkıyı tanırsa bunu iTunes üzerinden satın almasını da isteyebiliyorsunuz.

– Dropbox benzeri iCloud: iCloud artık içerisine yüklediğiniz dosyalara tüm cihazlardan erişebilmenizi sağlıyor. Burada hangi dosyalarınızın olduğunu görebiliyor ve cihazınıza indirebiliyorsunuz.

Bununla birlikte Apple, iOS 8’de geliştiriciler için de birçok faydalı yenilik sağlıyor.

iOS 8’in iPhone 6 ile birlikte kullanıcılara sunulması bekleniyor. Elbette öncesinde geliştiriciler için beta sürümleri yayınlanacak. iPhone 4S ve iPad 2 sonrası tüm cihazlar iOS 8’i yükleyebilecek.

 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.