Teknoloji

Apple, Tazelenen Tasarımıyla Yeni Mac OS X Yosemite’yi Duyurdu

OS_X_Yosemite_2

Apple’ın yeni işletim sistemi Mac OS X Yosemite, iOS entegrasyonuna yoğunlaşırken tasarımsal değişiklikleriyle sadeliğe vurgu yapıyor.

Apple birkaç yıl önce “Back to Mac” yaklaşımını duyurduğunda iOS ve Mac arasındaki işbirliğini artırma sözü vermişti. Bugüne kadar bu yönde adımlar gördük. En anlamlı hamleler ise iOS 8 – Mac OS X Yosemite işbirliğiyle ortaya çıkıyor.

Apple’ın bugün duyurduğu iOS 8 ve Mac OS X Yosemite birçok açıdan birlikte çalışmak üzere tasarlanmış. Bunların başında arama ve SMS paylaşımı geliyor. Artık Mac kullanıcıları iPhone’larına bir arama ya da SMS geldiğinde bunu telefonlarını hiç ellerine almadan görebilecek. Yani telefonunuz diğer odada olsa bile bir arama geldiğinde cevaplayıp bilgisayarınızdan konuşabileceksiniz.

OS_X_Yosemite_iOS

Buna benzer bir başka özellik Handoff özelliği. Bu özellik sayesinde Mac ya da iPhone – iPad sizin yaptığınız son işi hatırlayıp diğer cihaza geçtiğinizde sizi bilgi veriyor. Yani Mac cihazınız üzerinde bir yazı okuyorsanız iPhone’unuza geçtiğinizde kaldığınız yerden devam etme şansınız var. Bu mükemmel bir özellik, tabi vadedildiği şekilde çalışırsa.

Yine benzer bir özellik; Artık Wi-Fi bağlantısı bulamadığınız bir yerde Mac’inizi iPhone üzerinden internete bağlamak isterseniz bunu Mac üzerinden yapabilmeniz mümkün oluyor. Yeter ki telefonunuz kapsama alanı içerisinde olsun.

OS_X_Yosemite

Son olarak tasarımdan bahsedelim. Apple, Mac OS X Yosemite’de iOS 7’den esintilere yer vermiş. Yazılım simgeleri iOS 7 benzeri bir yapıya kavuşturulmuş. Bununla birlikte Finder pencereleri de artık şeffaf olacak şekilde tasarlanmış. Böylece arka plan genel kullanıma daha fazla görsellik katıyor. Bundan hoşlanmazsanız eski şeffaf olmayan yapı da seçenek olarak bulunacak.

Apple, Mac OS X Yosemite’nin bugünden itibaren geliştiricilere sunulduğunu açıkladı. Geliştirici olmayan kullanıcılar ise yaz aylarında beta sürümünü yükleyebilecek. Tam sürümün ise sonbahar aylarında yayınlanacağı açıklandı. Tıpkı Mavericks gibi Yosemite’yi yüklemek de ücretsiz olacak.

 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.