Teknoloji

Apple’ın Macintosh’u 30 Yaşında

Mac_30

Apple’ı dünya çapında bilgisayar alanında en önemli şirketlerden biri haline getiren “Macintosh”, bugün 30 yaşına bastı.

Bugün kısaca “Mac” olarak bildiğimiz ve artık bir işletim sistemi halini almış olan Macintosh, ilk olarak 1984 yılında kullanıcılarla buluşmuştu. Macintosh, Apple’ın ürettiği ilk bilgisayar değildi ama grafik arayüzü sayesinde devrimsel bir üründü. Şirketteki yetkileri kısıtlanan Steve Jobs, küçük bir proje olan Macintosh’u devralmış ve eklediği font, grafik özellikleri ve estetik öğelerle etkileyici bir ürün haline getirmişti. Bu ürün satış rakamlarıyla çok büyük başarı elde edememiş olsa da Apple’ın önünü açan bir gelişme olmuştu. Macintosh’u ünlü yapan öğelerden biri de Ridley Scott tarafından çekilmiş olan efsanevi reklam filmiydi.

Aradan geçen 30 yılda Macintosh bir bilgisayar modelinden Apple’ın tüm bilgisayarlarında yer alan bir işletim sistemine dönüştü. Apple’ın tüm bilgisayarları da artık kısaca “Mac” olarak anılıyor.

Mac

Macintosh isminin nereden geldiği ise oldukça basit; McIntosh bir elma türü ve Apple da İngilizce’de elma anlamına geliyor.

Apple, bugün 30 yaşına basan Macintosh için web sitesinde özel bir bölüm yapmış. Burada şimdiye kadar üretilmiş tüm Macintosh modelleriyle ilgili bilgiler yer alıyor. Ayrıca kullanıcılardan ilk Macintosh bilgisayarlarıyla ilgili de birkaç bilgi isteniyor. Bunlar sitenin altında yer alan bir grafiğe veri sağlamak için kullanılıyor.

Apple’ın Macintosh için hazırladığı videoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.