Teknoloji

Araç kullanırken uyuyakalmanızı engelleyen akıllı bileklik

steer-1
Direksiyon başında yorgunluğa yenik düşmemek için ne yaparsınız? Kahve, enerji içeceği tüketmek gerçekten işe yarar mı? İlkel yöntemleri bir kenara bırakmanın vakti geldi: Artık uyku seviyenizi ölçerek sizi uyaran akıllı bir bileklik var.

Sürücülerin bir anlık yorgunluk ve uykuya yenilmesi sonucu yaşanan kazaları önlemeyi hedefleyen Steer isimli akıllı bileklik, her yıl yüzlerce insanın ölümüne neden olan bu tip kazalara karşı koymak için tasarlanmış.

Araç kullanırken uykulu hissettiğiniz anda, mikro-uyku denilen 30 saniyelik uyku sürecine girebilir ve bu esnada bilinciniz açık olmadığı için korna ya da ışıklara bedensel tepki üretmeniz güçleşir. Kendinizi uykulu hissetmeye başladığınız ana kadar taktığınızı dahi unutacağınız Steer, direksiyon başında uyuklamanızı engellemek için geliştirilmiş. Uyku ve yorgunluk durumunuzu kalp atışlarınızı ve deri iletkenliğinizi analiz ederek anlayan Steer, uykuya yaklaştığınız durumlarda sizi uyarıyor.

Cihazın içinde bulunan 16 farklı sensör, bilekliği taktığınız anda kalp atış hızınızı ve deri iletkenliğinizi takip etmeye başlıyor.  Kalp atış hızınızda düşme yakaladığı zaman, güçlü bir titreşim ve parlak bir sarı ışıkla sizi uyararak muhtemel bir kazayı engellemeyi hedefliyor.

Steer ekibi, yaşadığınız bu küçük şok durumundan sonra serotonin, kortizol ve diğer hormonlarınızın uyarıldığını ve bunun kalp atış hızınızı düzenleyerek daha uyanık hissetmenize yardımcı olduğunu savunuyor.

Kitlesel fonlama platformu Kickstarter‘da beklediği desteği gören Steer’in lansmanı kasım ayında yapılacak. Akıllı bilekliğin fiyatı ise 100 dolar.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler