Teknoloji

İşte Yenilenen Audi TT

2015_audi_tt_5TT

Audi’nin bir süredir “teaser” görsellerle gösterdiği yeni TT, bugün resmi olarak tanıtıldı. Tasarımsal anlamda dış tasarımı çok değişmeyen TT, iç tasarımda önemli yenilikler ve teknolojik gelişmeler sunuyor.

Audi’nin merakla beklenen yeni TT’si nihayet tüm detaylarıyla ortaya çıktı. Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan TT, dışarıdan bakıldığında sadece makyajlanmış gibi görünüyor. Fakat teknik detaylara baktığımızda çok daha kapsamlı bir yenilenme operasyonu geçirdiğini görüyoruz.

TT’nin dış tasarımında genel hatlar çok değişmemiş. Yandan bakıldığında neredeyse bir önceki TT ile aynı görünüyor. Ön bölümde ise farlar farkını gösteriyor. Çok daha agresif bir tasarıma sahip olan farlar, çıkıntılı ön kaputun altından kızgın kızgın bakıyor. Bununla birlikte ön ızgara tasarımı da değiştirilmiş. Artık daha büyük bir ızgaraya sahip olan TT, yatay çizgileriyle dikkat çekiyor. Eski modelde ızgara görünümü daha belirgindi. Yeni modelde ise yatay çizgiler ön plana çıkarılmış. TTS modelinde daha parlak malzeme kullanılarak bu vurgu daha da abartılmış. TTS modelinde tamponun alt bölümünde yer alan hava girişleri de daha büyük ve agresif.

2015_audi_tts_2TTS

Arka tarafa baktığımızda yine far tasarımındaki değişiklik göze çarpıyor. Daha dinamik bir tasarım tercih eden Audi, iki farın arasına çektiği yatay çizgiyle TT’yi daha geniş göstermeyi hedeflemiş.

TT’nin genişliği sadece bir tasarım hilesi değil. Yeni TT’nin lastikler arası genişliği, halefine göre 3.7 santimetre daha büyük. Aracın eski model ile birebir aynı uzunlukta olduğunu düşünürsek bu genişleme yol tutuş açısından bir gelişme anlamı taşıyor.

Boyutlarda yaşanan bu değişiklik, yeni platformun etkisi. Volkswagen’in yeni MQB platformu üzerine inşa edilen yeni Audi TT, altyapı anlamında eski TT ile aynı değil. Bu durum yakıt tüketimi ve teknoloji anlamında avantajlar sağlıyor. Örneğin yeni TT, eski modele göre 50 kilo daha hafif.

2015_audi_tts_4

İç mekanda ise tasarımsal değişiklikler daha dikkat çekici. Nitekim Audi, aylar önce bu tasarımı sergileyerek heyecanını göstermişti. Modern ve sade bir görünüme kavuşan konsol, 12.3 inçlik bir ekrana sahip. Fakat bu ekran orta bölüme değil gösterge panelinin olması gereken yere yerleştirilmiş. Yani yeni TT’de gösterge paneli bulunmuyor. Tüm bilgiler geniş ekran üzerinden aktarılıyor. Dolayısıyla bu ekranda farklı gösterge kombinasyonları ve multimedya kontrollerini görmek mümkün.

Orta konsoldaki sadelik, klima bilgilerinin direkt hava çıkışları üzerine yerleştirilmesiyle geliştirilmiş. yuvarlak hava çıkışlarının tam göbeğinde bulunan ekranlar fan hızı, sıcaklık gibi bilgileri gösteriyor. Metal orta bölüm ve deri malzemeler aynen kullanılmaya devam edilmiş. Fakat yeni TT’de orta bölümde bulunan kumanda kollarının fazlalığı dikkat çekiyor.

2015_audi_tt_7

Direksiyonun göbeğinin küçülmesi de sadelik hissine katkı sağlıyor.

Yeni Audi TT, 2.0 TFSI motorla geliyor. Bu motor standart TT modelinde 230 beygir güç sunarken TTS modelinde gücü 310 beygire yükseliyor. Ayrıca TTS modeli 4 tekerden çekiş sistemine sahip. Standart model ise önceden olduğu gibi önden çekişli. Tüm modellerde adaptif arka kanadın standart olacağı açıklandı. Zenon farlar da standart olarak sunulurken LED farların opsiyonel olacağı belirtildi.

Standart TT 0-100 km hızlanmasını 6.0 saniyede tamamlarken TTS modeli bu hızlanmayı 5.3 saniyede tamamlıyor. Audi, yeni TT’nin 2015 model yılı olarak 2014’ün sonlarında piyasada olacağını duyurdu. Fiyatlar konusunda ise henüz açıklama yapılmadı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.