Kültür / SanatYaşam

Batının popüler kültürü Kuzey Kore’yi özgürleştirebilir mi?

nk_titanic-1024x786

Batılı filmlerin, dizilerin, programların, haberlerin ve belgesellerin yasak olduğu Kuzey Kore’de bir aktivist hareket günbegün güçleniyor. Aktivistler, batıdan getirdikleri dijital içerikleri, birbirinden çeşitli yollarla dünyanın en izole ülkesine sokuyor.

Kuzey Kore Strateji Merkezi, Kuzey Kore Entellektüeller Dayanışması ve Özgür Kuzey Kore Savaşçıları isimli üç muhalif grup, batıdan getirdikleri broşür, kitapçık, içi özgür yaşamı tasvir eden bilgi ve multimedya öğeleri ile dolu USB bellekleri ve SD kartları sınırdan geçirmenin birçok yöntemini bulmuş durumda.

Kuzey Koreliler’in çok küçük bir bölümü internete girmeye izinli fakat milyonlarcası, internet bağlantısına sahip olmayan bilgisayar ve televizyonlara sahip. Özgürlükçü muhaliflerin daha farklı bir yaşam alternatifi olduğunu gösteren içerikleri depolama birimlerinde ülkeye sokmakta istekli ve azimli olmasının sebebi, internete bağlanmaya izni olmayan sıradan Kuzey Kore halkının gerçeğe ulaşmasının tek yolunun bu olması. Belki internetleri yok fakat halkın büyük bir çoğunluğunun bilgisayarı, yani USB ve/veya SD kart yuvasına sahip bir cihazı var. Aktivistler, Kuzey Kore’nin dışındaki yaşamı gören halkın Kim Jong-un rejimini zayıflatacağını ve bir gün en nihayetinde diktatörlüğün çökeceğini umuyor.

Peki aktivistler hayatlarını tehlikeye atarak ülkeye ne getiriyorlar ve bunları sıkı gümrük kontrolüne takılmadan nasıl içeri sokmayı başarıyorlar? Wired, ilk ağızdan, aktivistlerin kendisinden öğrenmiş:

kim jong un

Ülkeye neler kaçırılıyor?

Filmler ve TV Programları
Kuzey Kore Strateji Merkezi, demokrasiyi esas alan ‘dışarıdaki yaşam’ın nasıl olduğunu göstermek için, aralarında Hunger Games, 22 Jump Street, Desperate Housewives ve Friends gibi yapımların bulunduğu Amerikan filmlerini ve TV programlarını ülkeye sokuyor.

Güney Kore’nin Pop Kültürü
Kuzey Kore Strateji Merkezi, özgür yaşamın yalnızca uzaklarda mümkün olmadığını, bir dönem birlikte yaşadıkları hemen yanı başlarındaki Güney Kore’nin de özgür olduğunu halka anlatmak istiyor. Bunu gerçekleştirmek için de We Got Married gibi Güney Kore’nin en popüler pembe dizilerini, komedilerini ve ülkedeki yaşamı tasvir eden multimedya öğelerini insanlara ulaştırıyorlar. Kuzey Kore propagandalarında Güney Kore’deki yaşamın iyi olmadığına işaret ettiğinden, bu hamle bir nevi anti-propaganda görevi görüyor.

Politik Broşürler
Özgür Kuzey Kore Savaşçıları, Kim Jong-un rejiminin adaletsizliğine dikkat çekmek için bastırdıkları yüzbinlerce politik broşür ve kitapçığı ülkeye sokuyor, elden ele yayılmalarını sağlıyor. Aralarından bir tanesi, ”Özgürlük için öleceğimiz güne kadar savaşalım!” diyor.

Özgür Yaşam Belgeselleri
Kuzey Kore Entellektüeller Dayanışması’nın kurucusu Kim Heung-kwang, Kuzey Korelileri demokrasi, internet ve Kuzey Kore dışında yaşama dair bilgilendiren kısa belgeseller çekiyor ve bunların ücretsiz olarak elden ele dağıtılmasını sağlıyor.

Eğitici Bilgiler
Wikipedia gibi güvenilir kaynaklardan edinilen eğitici materyaller ve politik e-kitaplar, USB bellekler aracılığı ile Kuzey Koreliler arasında yayılıyor.

kacakcilik

Devrim kaçakçılığı nasıl yapılıyor?

Kamyonlar
Yasal olarak Çin ile Kuzey Kore arasında teslimat yapan Çinli kargo kamyonlarının içerisine USB bellekler ve SD kartlar saklanıyor.

Lastikler
Sınırın dikenli tellerinin altından sürünen aktivistler, üzerinde birçok USB bellek bağlı olan lastikleri Tumen Nehri’ne fırlatıyor ve verinin Kuzey Kore’ye yüzmesini izliyor. Eğer her şey yolunda giderse, şanslı bir Kuzey Koreli lastiği görecek ve üzerindeki USB bellekleri alacak. Bu verileri satmak veya ücretsiz paylaşmak ise tamamen ona kalmış.

Balonlar
Politik broşürler, ABD dolarları ve USB bellekler, zamanlı fünyeye sahip balonlara konuluyor ve Kuzey Kore sınırına gönderiliyor. Belirlenen zaman dolduğunda, fünye otomatik olarak balonu eritiyor ve materyaller Kuzey Kore sokaklarına dağılıyor.

Botlar
Kuzey Kore, çok sık olmasa da turist ağırlayan bir ülke ve gelenler genellikle turist botlarını kullanarak seyahat ediyor. Materyaller, turist botları üzerinden mücadeleye sempati ile yaklaşan balıkçıların teknelerine aktarılıyor ve oradan da ülkeye yayılıyor.

Kovalar
İpe bağlı taş Tumen Nehri’nin karşı tarafına atılıyor. Karşı taraftaki aktivistler, bu ipi çekerek içerisinde materyal dolu olan kovayı kendi taraflarına alıyorlar.

Elden
Tumen Nehri’nin kıyısında ayarlanan görüşmelerde, materyaller aktivistlere elden teslim ediliyor ve hedefe başarıyla ulaşılabilmesi için iki taraftaki sınır askerlerine rüşvet veriliyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilir

Close