Teknoloji

Birileri Sony’yi Hi-Fi Walkman rüyasından uyandırmalı

ZX2

Sony’nin yeni Walkman modeli yüksek kaliteli müzik meraklılarından ziyade altın jantlı SUV’lere binen rap müzik yıldızlarına ve çoraplarını Louis Vuitton çantada taşıyan futbolculara hitap ediyor.

Sony’yi seviyoruz. 35 yaşını geride bırakan Walkman serisi iPod çağından çok daha önce müziği ceplere taşımayı başarmıştı. Yıllarca kendi pazarının lideri ve gençlerin ikonu oldu. Yakın zamana kadar hepimizin kalbinde ayrı bir yeri vardı. Şimdilerde de Sony’nin PlayStation 4 ile başardıklarını hayranlıkla izliyoruz. Yani Sony’ye ve Walkman’e önyargı ile yaklaşacaksak bu mutlaka pozitif olacaktır.

Buna rağmen CES 2015’te duyurulan yeni Walkman modeli ZX2’yi mantıklı görmenin bir yolunu bulamadık…

Sony, Pono Player’ın başlattığı yüksek kaliteli taşınabilir müzik oynatıcı trendine ZX1 ile katılmıştı. ZX1 4 inç 854 x 480 piksel ekran, Android işletim sistemi ve 1 GHz çift çekirdekli işlemciye sahip bir taşınabilir müzik oynatıcısıydı. Multimedya yetenekleri açısından iPod Touch’ın gerisinde olduğu kesindi. Ama kalın gövdesinin altında barındırdığı büyük devreler ve yazılımlar sayesinde iPod Touch’ın ses kalitesini utanç verici göstermeyi başarıyordu. Bu sebeple 600 dolar civarındaki fiyatı pahalı bulunmasına rağmen birçok kişi onu ‘gelmiş geçmiş en iyi taşınabilir müzik cihazı’ olarak kabul etti.

A17
A17

Ardından A17 geldi. Sony, ZX1’deki Android işletim sistemi, büyük ekran ve işlemciyi çıkardı ve geriye sadece kaliteli ses veren donanımı bıraktı. Böylece daha ucuz (299 dolar) bir fiyatla ZX1’deki ses kalitesini kullanıcılara sundu. Birçok kişiye göre A17, sadece iyi müziği önemseyenler için ZX1’den de daha iyi bir cihaz oldu.

Tam “Sony yine yaptı yapacağını” diyorduk ki CES 2015’te karşımıza Walkman ZX2 çıktı. Basitçe tanımlamak gerekirse Sony, ZX1’i alıp içine kimsenin farketmeyeceği birkaç özellik ekledi ve fiyatını da 1119 dolar olarak belirledi. Bu, bir otomobilin lastiklerini değiştirip normalden iki kat daha pahalıya satmaya benziyor…

Sony önceki modellerde yer vermediği kendine ait DSD formatını ZX2’de desteklemeye karar vermiş. 128GB’lık dahili kapasite aynı kalmış ama artık microSD kart desteği mevcut. Bunun yanında ZX1’de 32 saat, A17’de 50 saat olan pil ömrünü ZX2’de 60 saate çıkarmışlar. Ama ekran aynı düşük çözünürlüklü ekran hatta Android sürümü de 4.2 Jelly Bean; yani 2012’den kalma. Sayısı ikiye çıkarılan ses takipçisi ve LDAC Bluetooth codec’i ise kimsenin farketmeyeceği yenilikler. Tüm bunlar için 1119 dolar istiyorlar ve bu fiyata kulaklık dahil değil.

Sony Walkman X2'ye ödeyeceğiniz parayla, Walkman X1, Retina iPad Mini ve PS4 alabilirsiniz
Sony Walkman ZX2’ye ödeyeceğiniz parayla, Walkman X1, Retina iPad Mini ve PS4 alabilirsiniz

ZX2’nin ses kalitesinin muhteşem olduğundan hiç şüphemiz yok. Ama ortada şöyle bir matematik var; ZX2 almak için ödeyeceğiniz para ile yine çok iyi bir ses kalitesi sunan (çok eski de değil, 2014 ürünü) ZX1 ile birlikte bir PlayStation 4 ve Retina iPad mini almanız mümkün olabilir. PS4 ve iPad’in sıfır olduğunu da ekleyelim. Hatta A17 alırsanız birkaç güzel konser bileti almanıza yetecek kadar para da cebinizde kalabilir.

Son olarak şunu da belirtelim; servet ya da lüks düşmanı değiliz. Bir Ferrari alırsanız ona severek binersiniz ve onlar da sizden kazandığı parayı daha iyi ve güzel Ferrari’ler geliştirmek için harcar. Sony ise sizden aldığı parayı iki yılda bir tüm bilgilerinizi hacker’lara çaldırmamaya çalışarak harcayacak. İşin kötüsü, bunu başarabileceklerinden de emin değiliz…

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.