İş DünyasıTeknoloji

BlackBerry Satılmadı, Olan CEO’ya Oldu

BlackBerry_CEO

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden biri olan BlackBerry’de sular durulmuyor. Geçtiğimiz ay 4.7 milyarlık satın alma için bir iyi niyet anlaşması imzalayan firma, görüşmelerin olumsuz sonuçlandığını açıkladı. B planı olarak da CEO Thorsten Heins’ı kovdu. 

BlackBerry’nin zor durumda olduğu bilinen bir gerçek. Özellikle BlackBerry 10 işletim sisteminin de beklenen etkiyi yaratmaması firmayı artık iflasın kıyılarına getirdi. Bu sebeple geçtiğimiz ay BlackBerry’nin hissedarlarından biri olan Fairfax şirketinin BlackBerry’yi tümüyle satın almak için iyi niyet anlaşması imzalaması kurtuluş ışığı olarak yorumlanmıştı. 4.7 milyarlık anlaşma için görüşmeler devam ederken BlackBerry’nin diğer tekliflere açık olacağını duyurması, potansiyel alıcı olarak başka isimlerin de gündeme gelmesine sebep oldu. Hatta bazı yatırımcılar, Fairfax’ın sırf diğer yatırımcıları harekete geçirmek için böyle bir hamle yaptığını dile getiriyordu.

BlackBerry bugün bir açıklama yaparak Fairfax ile yapılan görüşmelerin olumsuz olduğunu duyurdu. Bu gelişme belki de Fairfax’ın niyeti üzerine yapılan spekülasyonları doğrular nitelikte. Fakat gerçek şu ki birçok farklı isim ve koalisyon gündeme gelse de 4.7 milyar dolar civarında bir miktara BlackBerry’yi almak isteyen olmadı. Daha birkaç yıl önce üç haneli milyar dolarlar ile tarif edilen BlackBerry için gelinen nokta gerçekten büyük bir gerileme.

blackberry_thorsten-heins copy

Ancak halen ortada beyaz bayrak sallayan birileri yok. BlackBerry yönetim kurulu, Fairfax anlaşmasının başarısız olması üzerine B planını yürürlüğe koyduğunu açıkladı. Bu planın ilk adımı olarak CEO Thorsten Heins görevinden alındı. Yerine geçici olarak, SAP’de görev yapan John S. Chen getirildi. Önümüzdeki günlerde BlackBerry yönetimi kalıcı CEO için arayışta olacak.

B planının ikinci adımı ise 1 milyar dolarlık bir ek bütçe. Borç şeklinde şirkete girecek olan bu sıcak para, şirketin yeniden toparlanması için harcanacak.

BlackBerry’nin geçici CEO’luk koltuğuna oturan John S. Chen, yaptığı ilk açıklamada şirketin geleceği için pek olumlu konuşmadı. ”Akıllı telefon üretimine devam etmeyi düşünüyoruz” diyen Chen, bu konuda şirket içinde başka ihtimallerin ciddi şekilde konuşulduğunu üstü kapalı şekilde dile getirmiş oldu. Görünüşe göre BlackBerry, akıllı telefon üretimini bırakıp patent hakları ve yazılım hizmetleriyle yoluna devam etme seçeneğini de masada tutuyor. Elbette böylesine sallantıda olan bir firma kullanıcılara bundan sonraki süreçte nasıl güven sağlayıp satış yapacak bu da merak konusu. Yani BlackBerry’nin donanım tarafı belki de çoktan kendini bitirdi.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.