Teknoloji

Bölünmeye devam eden Sony’nin hayatını PS4 kurtarıyor

Sony_PS4

Sony CEO’su Kaz Hirai, göreve ilk geldiğinde ‘One Sony’ stratejisini açıklamış ve şirketi daha güçlü bir yapıya kavuşturmak istediğini söylemişti. Herkes gibi bizim beklentimiz de daha odaklı, daha başarılı bir Sony’ydi. Ancak bugün geldiğimiz noktada Sony, odaklanmayı bölünerek sağlamaya çalışıyor.

Sony, bir dönemin elektronik devi olarak onlarca farklı alanda onlarca farklı ürün üreterek dünya çapında çok başarılı olmuştu. Ancak özellikle Çin’in üretim anlamında yükselişe geçmesiyle birlikte donanım konusunda dengeler değişmeye başladı. Sony de geçmişteki o özel, farklı donanım imajını kaybetmeye başladı. Bu kaybın en net şekilde görüldüğü alanlar Sony’nin TV ve bilgisayar departmanları olan Bravia ve VAIO’ydu. Herkes gibi Sony’nin de Çin temelli üretime geçmesi büyüyü bozdu ve yüksek fiyatlı Sony’lerin satışları düşmeye başladı.

Bu düşüş Sony’nin sürekli gelir kaybetmesine sebep olunca önemli bir CEO değişikliği yaşandı ve Kaz Hirai şirketin başına geldi. Şirket aynı zamanda önemli strateji değişikliği mesajları verdi. Ancak bu strateji hiç beklenen sonuçları vermediği gibi Sony parçalanmaya başladı.

Geçtiğimiz yıl TV departmanının ayrılmasına karar verilmiş, VAIO markası ise farklı bir gruba devredilmişti. Şimdi ise sıra ses ve video departmanlarına gelmiş gibi görünüyor. Sony CEO’su Kaz Hirai, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada ses ve video departmanlarının aynı birer şirket haline getirmeyi planladıklarını duyurdu. Aslında bu iki departman Sony için en az TV ve VAIO departmanları kadar önemli. Zira Sony, Walkman’den bu yana ses alanında çok büyük ve özellikle dijital devrim ile birlikte kamera alanında da çok güçlü hale geldi.

Ancak geçtiğimiz günlerde de değindiğimiz üzere artık müzik oynatıcı pazarı küçülmeye başladı ve ‘Premium Audio’ alanı beklendiği gibi büyük bir alan değil. Kamera konusunda ise Sony önemli bir sensör üreticisi olsa da kendi markasıyla satış yapma konusunda çok başarılı değil.

Sony şimdilik bu departmanları yine kendisine ait ayrı şirketler haline getirmeyi düşünüyor. Ancak TV ve akıllı telefon departmanları için satış fikri değerlendiriliyor. Henüz bu yönde bir karar alınmamış olsa da Sony Bravia ve Xperia’yı yakında tümüyle başka bir şirkete satabilir.

Sony’nin bundan sonraki planı ise 3 alana yoğunlaşmak: medya, PlayStation ve mobil kamera üretimi. Elbette bunlar da çok büyük ve önemli işler ama bir dönemin devi Sony için kulağa çok az geliyor. Mobil kamera üretiminde Apple’a bel bağlayan, medya alanında The Interview sınavını hasarla atlatan Sony eğer Xbox karşısında PS4 ile mağlup olsaydı çok zor günler geçirebilirdi.

Yine de Sony’nin yakın gelecekte bir BlackBerry’ye dönüşebileceği konusundaki endişelerimiz devam ediyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.