TasarımYaşam

Bu daire 100 milyon dolar ve dünyanın en pahalısı bile değil

One_57_4

New York’ta bir apartman dairesi 100 milyon dolara satıldı ve şehir adına rekor kırdı. Bunu dünyanın en pahalı apartman dairesi olduğunu düşünebilirsiniz. Biz de öyle düşündük ve kısa bir araştırma yaptık. Ortaya çıkan sonuçlar bizleri çok şaşırttı.

Dünyanın en popüler pahalı şehirlerinden biri olan New York’un en değerli yerlerinden Central Park’a bakan One 57 isimli yeni gökdelende dairelerin ucuz olmasını beklemiyorduk. Ancak 100 milyon dolarlık fiyat etiketi gerçekten beklediğimizin de üzerinde. Gizmodo editörleri de 100 milyon dolara Gravity filminin çekildiğini hatırlatarak bu konuda hislerimize tercüman olmuş.

NYC_One_57

306 metre yüksekliğindeki yapının en üst katında bulunan daire iki katı kaplıyor ve toplamda bin metrekarelik bir alana yayılıyor. Elbette sıradan bir apartman dairesinde bulunmayacak lükslere de sahip. Bir sürü odası, kendi sinema salonu ve kütüphanesi mevcut. En güzel yanı ise muazzam manzarası.

Daireyi satın alan kişinin herkesin tanıdığı bir ünlü olduğu belirtilmiş. Ama ismi kendi isteğiyle açıklanmamış.

One_57_2

100 milyon dolarlık fiyatına rağmen bu dünyanın en pahalı dairesi değil. Londra’da bulunan One HydePark’ta satılan bir daire 226 milyon dolarlık fiyatıyla New York’taki bu daireyi ikiye katlıyor. Ancak zirve Monako’daki bir daireye ait. Tour Odeon isimli henüz tamamlanmamış gökdelenin üzerinde bulunan daire 240 milyon avro yani 400 milyon dolarlık fiyatıyla çıtayı çok yükseğe çıkarmış. Henüz bir sahibi de bulunmuyor çünkü satışı bina tamamlandığında gerçekleştirilecek.

Tour_Odeon_1

Tour Odeon, Monako’da 1980’den bu yana inşa edilen ilk gökdelen ve gerçekten lüks konusunda sınırları zorluyor. En pahalı yeri ise kendi özel havuzuna sahip olan en üst katı.

Türkiye’nin en pahalı dairesi konusunda da araştırma yaptık ancak çok sağlıklı bir veriye ulaşamadık. İstanbul’da birkaç milyona satılan daireler olduğunu biliyoruz. Bir daire için böylesine rakamlar ödemek çok mantıklı gibi görünmese de büyük şehirlerde düzen böyle ve her geçen gün fiyatlar artmaya devam edecek.

Tour_Odeon_2

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.