TeknolojiYaşam

Bu yıl kaçırmamanız gereken gök olayları

gök olayları

İnsanoğlu zamanın başından beri kafasını yukarı kaldırıp, sonsuz uzaya bakmış ve merak etmiştir. Artık uzayla, kafamızın üzerindeki muhteşem görünen örtüyle ilgili çok daha fazla şey biliyoruz. Bu sayede, doğru zamanda doğru yerde olarak en güzel uzay olaylarını gözlemleyebiliyoruz.

Meraklılarına rehberlik etsin diye 2015’in kaçırılmaması gereken gök olaylarını derledik.

Tam Güneş Tutulması (20 Mart)

gunes tutulmasi

Ay’ın karanlık gölgesi, Grönland’dan başlayarak İzlaynda ve Birleşik Krallık’a doğru kıvrımlı bir yol izleyecek. Bu devasa gölge, Faroe Adaları’ndan geçecek ve Norveç’e kadar uzanacak. Ardından da Kuzey Kutbu’na geri dönecek. Güneş tutulmasının en iyi gözlemlenebileceği yerler Norveç Denizi’ndeki Faore Adaları.

Tam Ay Tutulması (4 Nisan)

ay-tutulmasi

Bu olayı diğer Ay tutulmalarından farklı kılan, Ay’ın neredeyse tüm yüzünün Dünya’nın gölgesi altında kalması. Bu uzay olayı Pasifik Okyanusu kıyılarından en iyi şekilde gözlemlenebilecek ve  yaklaşık 9 dakika sürecek.

Venüs Görüntüsü

venus

Kabul gören gökbilim kitaplarından çoğu, Venüs’ü Dünya’dan görmenin imkansız olduğunu söyler. Bilgi doğru fakat bu durum mayıs ayının üçüncü haftasında değişiyor.

Mayısın üçüncü haftasından 6 Haziran’a kadar olan süreçte Venüs karanlıkla bile görünür olacak. Venüs’ün Güneş’e olan konum uzaklığı arttıkça, gezegen yaz aylarında parıldayacak, 10 Haziran’da ise bizim gezegenimizden en ihtişamlı haliyle görülebilecek.

Perseid Meteor Yağmuru (12 Ağustos)

perseid

Perseid Meteor Yağmuru, Dünya’dan gözlemlenebilecek en iyi gökyüzü olaylarından biridir. Şanslı gözlemciler yağmur sırasında saatte 90’a yakın meteor görme şansı yakalabilecekler. Gelgelelim bazı beklenmedik sürprizler de olabilir. Örneğin geçtiğimiz yıl Ay’ın parklaklığı meteor yağmurunun ihtişamını gölgede bırakmıştı.  Bu sene meteor yağmur  Yeni Ay’dan birkaç gün önce gerçekleşeceği için böyle bir olay yaşanmayacak.

Ay Tutulması (28 Eylül)

ay-tutulmasi2

Ortalama 72 dakika sürecek olan bu tutulma, ülkemizde 18:30’a kadar devam edecek. En iyi gözlem deneyimini  ise Kuzey Amerika’da yaşayan uzay meraklıları yaşayacak.

Venüs ve Jüpiter’in Kavuşması (26 Ekim)

Jupiter-venus

26 Ekim, Samanyolu Galaksisi’nin romantik gök olaylarından birine ev sahipliği yapacak. Venüs, Jüpiter’in güney batısına yarım derece yaın geçerek, normalden 10 kat daha fazla parlayacak.

Taurid Meteor Yağmuru (5-12 Kasım)

Taurid

Alev topu olarak da bilinen Taurid Meteor Yağmuru, 5-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek ve Dünya’nın herhangi bir yerinden gözlemlenebilecek. Bu uzay şölenine şahit olmak için gece yarısı karanlığında gökyüzüne bakmanız yeterli.

Geminid Meteor Yağmuru (13-14 Aralık)

geminid

Dünya’nın her yerinden gözlemlenebilen Geminid Meteor Yağmuru, Ay’ın ilk evresini tamamlaması ve karanlığın giderek uzaması ile gerçek bir görsel şölene dönüşüyor. Saatte yaklaşık 120 meteor görme şansınız olacak.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.