Otomobil

Bugatti son Veyron’u üretti ama bu bir devrin sonu değil

Bugatti_Veyron_La_Finale_2

Bugatti’nin VW bünyesinde yeniden hayata dönmesiyle birlikte ortaya çıkan Veyron, otomobil tarihinin en çileli ve belki de ‘mantık dışı’ geliştirme projelerinden biriydi. Şimdi 450 numaralı Veyron ile birlikte bu efsanevi otomobilin üretimi sona eriyor. Ama yeni Veyron birkaç yıl içinde bizimle olabilir.

İtalya’nın Milan kentinde doğan Fransız Ettore Bugatti tarafından o dönemde Almanya kontrolünde bulunan bir bölgede kurulan Bugatti, her yönüyle farklı bir marka. Ebeveynleri mücevher ve mobilya tasarımcısı olan Ettore’nin kardeşi ise heykeltraştı. Kendisi ise sanatını mekanik alanında göstermeyi tercih etti ve otomobili bir sanat ürünü olarak ele aldı.

Bugatti’nin ürettiği otomobiller her zaman yüksek performanslı ve pahalıydı. 1900’lerin başında başlayan üretim birçok yarış modelini de kapsıyordu ve bu sayede Bugatti hız ile ünlenmişti. Ancak tasarım ve kalite konusuna da çok özen göstermeleri sayesinde Type 57SC Atlantic gibi çok ikonik modeller de üretmeyi başardılar. Bu otomobili tasarlayan Ettore Bugatti’nin oğullarından biri Jean, kısa süre sonra 1939’da bir test sürüşü esnasında öldükten sonra Bugatti’nin işleri kötüye gitmeye başladı. Type 101’in ardından da uzun yıllar Bugatti’nin ismi otomobillerin üzerinde yer almadı.

Type_57_SC

1987 yılında bir İtalyan girişimci tarafından satın alınan Bugatti markası, EB110 ile eski günlerine döndü. Bu otomobil çok fazla satılmasa da safkan bir Bugatti’nin özelliklerini taşıyordu. Şirket daha sonra EB112 gibi pek de zarif olmayan modeller üretmeye çalışırken iflas etti.

1998 yılında ise Volkswagen, Bugatti markasını satın aldı. Böylece şirket bir Fransız ve bir İtalyan’ın ardından Almanların kontrolüne geçti. Ferdinand Porsche’nin torunlarından biri olan ve o dönemde şirketin başkan koltuğunda oturan Ferdinand Piech’in inadı sebebiyle Bugatti, Veyron isminde çılgın bir projeye başladı.

bugatti_Chiron

90’ların sonundaki Bugatti konseptleri. Arkada İtalyan sahipten kalan konseptler, önde ise Chiron ve Veyron. Şimdilerde Bugatti’nin yerini alacak modelin isminin Chiron olması bekleniyor.

Amaç 1000 beygirden fazla güç sunan, saatte 400 kilometre hıza çıkabilen ve 0-100km hızlanmasını 3 saniyenin altında tamamlayabilen bir otomobil yaratmaktı. Tüm bunları başarmak uzun sürmedi. VW hem çok para hem de çok zaman harcadı. 16 silindirli ve 4 turbolu motor bir uçağı bile rahatlıkla uçurabilecek güçteydi. Bunun için özel bir şanzıman, özel bir egsoz sistemi ve Michelin tarafından özel lastikler geliştirildi. Nihayet 2005 yılında ilk Veyron’un üretimi tamamlandı ve araç yollara çıktı. Vaadedilen tüm kriterleri de sağlamayı başardı.

Önce 300 ardından da 450 adet üretileceği açıklanan Veyron’un üretimi 15 Şubat 2015’te sona erdi. Son Bugatti Veyron, La Finale ismini aldı ve henüz kimse onu görmeden Orta Doğulu bir zenginin koleksiyonuna katıldı. Ancak Bugatti, aracı son kez Cenevre Otomobil Fuarı’nda üretilen ilk Veyron ile birlikte sergiliyor.

Bugatti_Veyron_La_Finale_5

Tahminlere göre Bugatti Veyron’un her bir modeli VW için 4.6 milyon dolarlık bir zarar ifade ediyor. Zira şirket geliştirme sürecine çok fazla para harcamış olsa da düşük adetli üretim yaptı ve 2.5 milyon avroluk fiyat etiketi aslında aracın maliyetini bile karşılamıyordu. Fakat onlara göre bu bir zarar değil prestij ve üst düzey mühendislikte liderliğin bir simgesi. Hatta birçok şirketin Formula 1 için her yıl Veyron projesi kadar para harcadığını da söylüyorlar. Dolayısıyla Veyron’un yerini alacak ve her anlamda Veyron’dan daha güçlü olacak bir model üzerinde çalıştıklarını gizlemiyorlar.

Bugatti CEO’su Wolfgang Dürheimer, Veyron’un yerini alacak modelin bir sanat eseri olacağını ve geliştirme sürecinin kısa sürmeyeceğini açıkladı. En azından 2016’nın sonlarına kadar duyurulması beklenmiyor. Ancak içine elektrik katılacağı neredeyse kesin gibi. Zira Bugatti motoru büyütmek yerine hibrit bir sistem kullanarak gücü artırmayı planlıyor.

Bugatti_Veyron_La_Finale_3

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.