Otomobil

Bugatti’nin yeni fren kaliperleri sanat eserinden farksız

Lüks otomobil üreticisi Bugatti, özel bir teknikle ürettiği yeni fren kaliperini gösterdi. Tek parça olması için titanyumdan 3 boyutlu baskı yöntemiyle üretilen parça, bu anlamda dünyada bir ilki temsil ediyor.

Bugatti, VW çatısı altında faaliyet gösteren bir şirket olmasına rağmen birçok özel çözüm geliştirmeye devam ediyor. 1500 beygire yaklaşan gücüyle saatte 400 km’nin üzerine çıkabilen otomobiller üreten Bugatti, bu sebeple teknolojiden sonuna kadar faydalanmaya çalışıyor.

Elbette bu denli gelişmiş otomobiller üretmek için ciddi bütçelere ihtiyaç var. Bu sebeple Bugatti ürettiği otomobilleri 2,5 milyon euro’dan daha pahalıya satmasına rağmen pek de karlı bir şirket değil. 

Fakat ortaya çıkan ürünler gerçekten etkileyici oluyor. Sadece Chiron gibi tamamlanmış bir otomobilde değil, en küçük parçalarda bile güzelliği görmek mümkün. Bunun en yeni örneği de fren kaliperi. 

Şirketin yeni geliştirdiği fren kaliperleri özel bir tasarıma sahip. Bir fren kaliperinden ziyade usta bir heykeltıraşın ellerinden çıkmış gibi görünen parça, sağlamlık ve hafiflik için tek parça şekilde üretilmiş. Elbette bu kadar karmaşık bir parçayı kalıpta üretmek neredeyse imkansız. Bu nedenle şirket çığır açan bir teknikle 3 boyutlu yazıcılar kullanmış. 3 boyutlu yazıcıların uzun zamandır etrafta olduğunu biliyoruz ancak burada işlemi özel kılan sadece titanyum kullanılmış olması. 400 watt gücündeki lazerler kullananan 3 boyutlu yazıcı sistemi, titanyum tozunu katman katman eriterek 45 saat sonunda bu parçayı ortaya çıkarıyor. Tek bir kaliper için toplam 2213 katman oluşturulması gerekiyor. Bu bir otomobil parçası olarak titanyumdan yekpare halde üretilmiş en büyük parça olma özelliğini taşıyor.

İşlem 3 boyutlu yazısı sonrasında da devam ediyor. Yazıcıdan çıkan parça bir dizi kimyasal ve fiziksel zımparalama işleminden geçiriliyor. Böylece tüm sivri kenarlar ortadan kaldırılıyor. 

Chiron’un ön frenleri için geliştirilen yeni parça sadece 2,9 kilogram ağırlığında. Bu da onu şu an Chiron’larda kullanılan alüminyum fren kaliperlerinden %40 daha hafif yapıyor. Üstelik sağlamlıktan ödün vermeden. Bugatti yeni parçanın santimetre kareye 130 kilogramlık yüke dayanabildiğini söylüyor. 

Şimdilik test sürecinde olan parçanın her şey yolunda giderse 2018’in ikinci yarısında Chiron’lara takılabilmesi planlanıyor. 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler