Teknoloji

Canon EOS 5DS kusursuz DSLR uvanını bir adımla kaçırmış

Canon_5DS

Canon’un bugün resmi olarak duyursunu yaptığı EOS 5DS ve 5DS R modelleri 50 megapiksel full frame sensörüyle fotoğraf meraklılarının hayal ettiği rüya DSLR olabilir. Ama 4K’nın eksikliği video meraklılarını biraz üzebilir.

Dün Pentax’ın full frame duyurusu sektörde önemli bir gelişme olarak bizleri heyecanlandırmıştı. Olympus’un 16MP sensörden 40MP fotoğraflar çıkaran E-M5 II modeline ise şüphe ile yaklaştık. Ancak Canon’un duyurusu gerçekten avuçlarımızın kaşınmasına sebep oldu.

Bir süredir Canon’un Nikon, Sony ve orta format üreticilerinin hakim olduğu yüksek megapiksel alanına giriş yapacağı konuşuluyordu. Aslında Canon bir dönem yüksek megapiksel alanında bayrağı önde taşıyan markaydı. 20 MP’lik 5D Mark II özellikle Nikon’a karşı ciddi bir üstünlük sağlamıştı. Ancak Canon bu seviyelerde kalmayı tercih ederken Nikon ve Sony işi 36MP seviyesine kadar götürdü. Bu kadar yüksek çözünürlüğün dosya boyutları ve yüksek ISO konularında sorun yaratacağı düşünülse de akıllı telefon ve TV dünyasında olduğu gibi kullanıcılar yüksek çözünürlüğü sevdi ve istedi.

Canon_5DS_3

Nihayet Canon da bu konudaki taleplere cevap veriyor. Hem de ne cevap! 5D Mark III’ün çok satan başarılı gövdesini koruyan Canon mühendisleri, içerisine yepyeni 50.6 MP çözünürlüklü bir sensör yerleştirmiş. Bu da onu açık ara en yüksek çözünürlüklü full frame DSLR modeli yapıyor. Hatta orta format makinelerle de skoru eşitliyor. 61 noktalı başarılı AF sistemi, magnezyum alaşımlı gövde, CF ve SD kart girişi, çift DIGIC 6 işlemci ve USB 3.0 bağlantı yuvası 5DS’in diğer dikkat çekici özellikleri.

5DS R modelinin farkı ise maksimum çözünürlük için sensör önündeki optik alçak geçirgen filtrenin iptal edilmiş olması. Bunu daha önce Nikon, Sony ve Pentax da kendi modellerinde uygulamıştı.

Ancak yüksek çözünürlük bazı özelliklerde fedakarlık yapılmasını da gerektirmiş. Örneğin 5D Mark III’ün normal olarak 25,600, ekstra durumlar için de 102,400’e kadar çıkabilen ISO değeri 5DS ailesinde 6,400 ve 12,800 ile sınırlı. 8688 x 5792 piksellik fotoğrafların yaratacağı gren/kumlama problemini düşündüğünüzde bu çok da anlamsız değil.

Canon_5DS_4

Canon’dan Chuck Westfall, DpReview.com’a verdiği röportajda 5D Mark III’ün yüksek ISO performansı ve video konusunda daha iyi özellikler sunduğunu ve 5DS modellerinin yanında Mark III’ün de satışına devam edeceklerini söylemiş. Westfall’un 5DS’in ISO performansı konusundaki yorumu da ilginç. Ona göre 5DS’in piksel boyutu ve işlemcisi 7D Mark II ile aynı olduğu için ISO performansı da benzer olacak. 7D Mark II’nin ISO performansı bakımından pek beğenilmediğini belirtmekte fayda var.

Dosya boyutu, yüksek ISO konusunda biraz daha iyi sonuçlar ya da çarpan faktörü ile daha fazla zumdan faydalanmak isteyenler için Canon 5DS 30MP’lik 1.3x ve 19MP’lik 1.6x çarpan modunu da sunuyor.

Peki ya video?

En dikkat çekici fedakarlıklar video alanında yapılmış. Canon mühendisleri Mark III’ün 1080p/30fps video özelliklerine hiç yenilik eklemediği gibi gövde üzerindeki kulaklık girişini de iptal etmişler. Oysa ki 5D serisi uzun zamandır video meraklılarının en sevdiği seriler arasındaydı. Görünüşe göre Canon, 5DS modelleriyle ön fotoğrafçıları hedefliyor. Peki 4K isteyenler ne mi yapacak? Muhtemelen Canon onlar için bir 5DC ya da 5D Mark IV modeli üretecek. 50MP sensör yerine video odaklı bir sensör kullanarak 5D serisini ikiye ayırabilirler. 1DC’de yaşanan 4000 dolarlık fiyat indirimi de Canon’un 4K konusunda bir strateji değişikliğine gideceğinin habercisi gibi.

Canon EOS 5DS ve 5DS R’ın fiyatları henüz açıklanmadı. Ancak Mark III’ün fiyatlarına yakın bir seviyeye konumlandırılması bekleniyor. Piyasaya çıkış tarihleri ise 2015 haziranı olarak açıklandı.

Canon_5DS_2

 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.