Tasarım

Daha ince bir MacBook Air mümkün mü?

MacBook_Air

Apple’ın uzun yıllardır fiziksel anlamda yenilenmeyen MacBook Air modeli, bu yıl ciddi bir yenilik geçirebilir. Peki yeni MacBook Air yanlışlıkla bileklerini kendinizi kesmenize sebep olabilir mi?

Günümüzde bilgisayarlar konusunda tercihler değişiyor. Geçmişte ekran boyutu ve performans büyük önem taşırken günümüzde daha hafif, daha ince, daha uzun pil ömrü sunan bilgisayarı tercih ediliyor. Elbette bunun sebepleri arasında artık giriş seviyesi işlemcilerin bile yüksek performans sunması da var. Ancak özellikle akıllı telefon ve tabletlerin gelişiyle bilgisayar hayatımın merkezi olmaktan çıktı ve onları yanımıza alacaksak belimize mümkün olduğunca az yük bindirmesini istiyoruz.

Apple Macbook Air ince ve hafif bilgisayar konusunda öncü model olarak yıllardır hayatımızda. Özellikle tasarım anlamında birçok klonunu da gördüğümüze göre standartları belirleyen modellerden biri olduğu da söylenebilir.

Ancak MacBook Air’ın 2. nesil tasarımı da artık yaşlanıyor ve Apple’ın yerini korumak için önemli yeniliklere ihtiyacı var. Geçmişte birçok kez MacBook Air’ın yeni tasarımına dair iddialar ortaya atılmış ancak hiçbiri doğru çıkmamıştı. Fakat bu yıl ortaya çıkan iddialar gerçekten kayda değer görünüyor.

MacBook_Air_2014

Yeni MacBook Air’dan neler bekliyoruz?

Gerçekten; günlük kullanım için en dayanıklı, en hızlı, en güzel görünen bilgisayarlardan biri nasıl daha fazla gelişebilir? 2014 güncellemesiyle birlikte Intel Haswell işlemcilere kavuşan, 13 saate kadar pil ömrü sunan bir bilgisayardan bahsediyoruz.

Apple’ın buna cevabı daha ince ve daha hafif bir gövde olabilir. MacBook Air’ın mevcut versiyonu domates doğrayabilecek kadar ince ancak arka bölüme doğru kalınlaşan bir tasarıma sahip. Ayrıca yeni nesil MacBook Pro da Air’a kıyasla çok da kalın sayılmaz. Son olarak Sony’nin MacBook Air’dan daha hafif bilgisayarlar üretebildiğini biliyoruz. Dolayısıyla MacBook Air’ın incelmesi gerçekten gerekli olabilir.

Buradaki sınırlamalardan biri USB yuvasıydı. Ancak 2014 yılında Type C olarak anılan iki tarafı da microUSB boyutlarında olan USB standardının gelmesiyle birlikte bu sorun çözüldü. Belki şuan çok yaygın olmayabilir fakat geleceğin standardı olduğuna hiç şüphe yok.

Apple yeni MacBook Air da standart USB yerine Type C USB kullanarak daha ince bir gövdeye olanak sağlayabilir. Bu durum kullanıcılar tarafından nasıl karşılanır bilemiyoruz. Wall Street Journal, Apple’ın yeni MacBook Air’da sadece Type C USB ve kulaklık girişine yer vereceğini söylüyor. Yani SD kart ve Thunderbolt girişleri de iptal edilebilir.

Son olarak 9to5Mac‘in haberine göre Apple 11 ve 13 inçlik opsiyonların yerine 12 inçlik tek bir ekran boyutu sunmayı planlıyor. Ancak bu ekranın çözünürlüğü konusunda pek emin değiliz. Pil kapasitesi ve GPU sınırlaması sebebiyle Retina ekran gelmeyebilir.

Daha ince gövde ile neleri doğrayabileceğimizi görmek için de yaz aylarını beklememiz gerekebilir. Apple’ın 9 Mart’ta bir etkinliği var ancak bu etkinliğin Watch odaklı olması bekleniyor.

 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.