Teknoloji

Dinlenemeyen Akıllı Telefon

Blackphone_Geeksphone

Özellikle geçtiğimiz yıl NSA’in akıl almaz izleme faaliyetlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte dünyanın birçok ülkesinde gizlilik daha fazla önem kazandı. Bu sebeple artık birinci önceliği güvenlik ve gizlilik olan cep telefonları karşımıza çıkıyor.

Hatırlarsanız ülkemizde bir süre önce kriptolu cep telefonları çok popüler olmuştu. Dinlendiğini düşünen birçok kişi bu telefonlara akın etmişti. Şimdilerde bu trend geride kalmış gibi görünüyor. Ancak siyasal anlamda yaşanan olaylar gösteriyor ki Türkiye’de dinlemeler bırakın devlet ve istihbarat teşkilatını, gücü olan herkes tarafından yapılabiliyor…

Amerika’da durum biraz daha net. NSA adı verilen ulusal güvenlik ajansı herkesi dinliyor ve internette yaptıklarını takip ediyor. Elbette bu da yasa dışı fakat en azından dinleyenin bir devlet kuruluşu olduğunu bilmek bile “güzel”. Fakat NSA’in dinleme ve izleme çalışmalarından Amerika ve Avrupa’da yaşayan insanlar rahatsız. Çünkü NSA sadece belli kişileri değil izleyebildiği herkesi izlemeyi tercih ediyor. Ellerinde imkan olsa tüm dünyanın internetini süzgeçten geçirmeyi istiyorlardı.

Avrupalı başbakanların bile cep telefonlarının dinlendiği böyle bir dönemde “güvenli” cep telefonları üretmek oldukça mantıklı bir girişim. İspanyalı bir şirket olan Geeksphone bu konuda ilk hamleyi atmış.

SilentCircle adlı güvelik firmasıyla işbirliğine giden Geeksphone, sonunda ortaya Blackphone adı verilen akıllı telefonu çıkartmış. Bu akıllı telefon, özel bir yöntem ile tüm telefon görüşmeleri, görüntülü görüşmeler ve SMS mesajlarını şifreliyor. Bunu nasıl yaptığını pek bilmiyoruz ama şirketin iddiasına göre yöntem izlenemiyor yani tümüyle güvenli.

NSA

Ülkemizde gördüğümüz kriptolu telefonlardan farklı olarak Blackphone internet kullanımızı da anonim VPN kullanarak takip edilemez kılıyor. Böylece girdiğiniz sitelerin ya da gönderdiğiniz e-postaların okunması imkansız hale geliyor. En azından teoride.

Bildiğiniz gibi BlackBerry gibi akıllı telefon üreticilerinin de kriptolu mail servisleri var. Fakat onlara güvenilmemesinin sebebi Kanadalı olmaları ve sunucularının Kanada’da bulunması. Yani bu bilgilerin biz farkında olmadan kolayca Amerika’ya aktarılabileceği şüphesi var. Blackphone bu konuda bir İspanyol şirketi olmasına güveniyor.

Önümüzdeki aylarda kriptolu telefon sektörünün ticari anlamda daha da büyüyeceğini öngörebiliriz. Fakat bu telefonları da izlemenin yolu mutlaka bulunacaktır…

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.