DergiGenelSağlık / SporYaşam

Dünya Kupası Tarihinin En İlginç Olayları

The World Cup

Eğer futbol bir din olsaydı, Dünya Kupası’nda oynamak hacca gitmek gibi olurdu. Tüm dünyada yüz milyonlarca futbolseveri ekran başına kilitleyen Dünya Kupası, bu yıl kupayı en çok kazanan takım olan Brezilya’da düzenliyor. Peki geride kalan 19 kupada yaşanan en ilgi çekici, en önemli olaylar nelerdi? Bu sayımızda bu sorunun yanıtlarını sizler için araştırdık.

“Dünya Kupası” dendiğinde akla tek bir şey gelir; Futbol. Hiçbirinizin aklına voleybol ya da basketbol geldiğini sanmıyoruz. Aslında çok benzer yapıdaki organizasyonlar neredeyse tüm branşlarda düzenleniyor. Ama onları daha çok “Dünya Şampiyonası” şeklinde anıyoruz. Dünya Kupası ise, o ünlü kupayı da en az turnuvanın kendisi kadar ön plana çıkaran bir isim. Dünya Kupası’nın mukaddes bir emanet gibi korunmasının sebebi de bu olsa gerek.

Dünya Kupası’nın doğuşu aslında çok eskiye dayanmıyor. İlk turnuva, biraz da zorlama bir şekilde 1930 yılında düzenlenmişti. O yıla kadar uluslararası futbol maçları sadece amatör düzeyde Olimpiyat çatısı altında düzenleniyordu. İlk uluslararası maç ise 1872 yılında İskoçya ile İngiltere arasında oynanan maç olarak kabul edilir.

Dünya Kupası için kilit kuruluş FIFA’ydı. Fakat 1904 yılında kurulan FIFA, o yıllarda oldukça zayıf bir organizasyondu. Bu sebeple 1906 yılında uluslararası turnuva organize etme denemesi başarısız olmuştu. Bunun üzerine uzun yıllar FIFA bünyesinde kimse bir daha böyle bir turnuvaya girişmeye cesaret edemedi. Böylece uluslararası futbol Olimpiyatlar bünyesinde kalmaya devam etti.

Jules-Rimet

Tarihinin akışının değiştiği yıl ise 1930 oldu. O yıllarda FIFA başkanı olan Jules Rimet, tekrar bir turnuva fikriyle ortaya çıktı ve bu fikir 1928 yılında FIFA delegeleri arasında kabul gördü. Dünya Kupası için ilk adres ise Uruguay oldu. Çünkü Uruguay o ana kadar düzenlenen Olimpik turnuvaları iki kez kazanmıştı. Ayrıca yeni bir stad inşa etmeyi ve katılan tüm ülkelere de para ödülü vermeyi vadettiler. Tüm bu vaadler karşısında aday olan Avrupa ülkeleri geri çekildi ve 1929 yılında Barselona’da Uruguay, Dünya Kupası’nın ilk ev sahibi olarak açıklandı. İlk maçlar 13 Temmuz 1930’da başladı ve toplamda 13 takım mücadele etti.

Uruguay_1930_World_Cup

Aslında ilk Dünya Kupası, Avrupalılar açısından pek sevilmemişti. Avrupa ülkelerden hiçbiri Uruguay’a takım göndermek istemedi. Sonra FIFA’nın girişimleriyle Belçika, Romanya, Fransa ve Yugoslavya kupaya katıldı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.