Bilim

Dünya nükleerden vazgeçerken Türkiye ne yapıyor?

nükleer

Nükleer, insan ırkının anlamsız inatçılıklarından biri olarak gezegenimizin içine etmeye devam ediyor. Üstelik, gerek bilinçsizlik, gerek desteklediği partiye olan bağnaz bağlılığı nedeniyle birçok insanın nükleere karşı ılımlı yaklaştığını görüyoruz. Fakat nükleerin elle tutulur hiçbir yanı yok. Şimdi de Akkuyu’da nükleer santral yapılmak isteniyor.

Greenpeace İklim ve Enerji Kampanyaları Sorumlusu Devin Bahçeci’den nükleeri daha cazip göstermek için söylenen yalanları tek tek açıklayan bir e-posta aldık. Devin, nükleeri durdurmalıyız diyor. Eğer aynı fikirde değilseniz, aşağıdaki gerçekleri görün ve bir kez daha düşünün:

Nükleer enerjinin ucuz olduğu bir yalan. Güneş ve rüzgar enerjilerinin hem işletme hem de kurulum maliyetleri nükleerden çok daha ucuz. Örnek vermek gerekirse, güneş enerjisinin (ki Türkiye bu açıdan en zengin ülkelerin başında gelir) günlük işletme maliyeti kW başına 30 dolar iken, nükleer enerjinin 123 dolar.

Nükleerin dünyada yaygınlaştığı bir yalan. 2013 yılında 2002 yılına göre 50 adet daha az nükleer reaktör faaliyette.

Küresel enerji üretiminde nükleerin payının arttığı bir yalan. 1996’da yüzde 17,6 olan nükleer payı, 2013’te yüzde 10,8’e geriledi.

Nükleer atıkların bertaraf edilebileceği bir yalan. Zararsız hale gelebilmesi için en az 200.000 yıl geçmesi gerekir. Bu, Eski Taş Çağı’nın sonlarından bu zamana kadar geçen süre demek.

Enerji bağımsızlığı ve uluslararası rekabet için nükleere ihtiyaç duyulduğu bir yalan. Hammaddesi ve teknolojisi başka bir ülkeden sağlanan bir enerji santraliyle enerji bağımsızlığı elde edilemez.

Bunlar gibi pek çok kandırmacayla canlılar büyük bir kumarı oynamaya mecbur bırakılıyor. Rusya, Çernobil faciasından sonra halen yıllık bütçesinin yüzde 20’sini Çernobil’in etkilerini gidermek için kullanıyor. Tiroit kanseri vakaları yüzde 2400 arttı. Fukuşima’da okyanusa her gün 300 ton radyasyonlu su boşaltılıyor.

Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santralin Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu tüm eksiklere rağmen Çevre Bakanlığı tarafından onaylandı. Greenpeace buna itiraz için dava açtı; mücadeleyi desteklemek isterseniz bir imzanız yeterli.

Nükleer yalanların tümünü ise aşağıdaki infografikten görebilirsiniz:

JjTuGk7

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.