İş DünyasıTeknoloji

E-ticaret Pazarında Farklı Bir Yaklaşım: iyzico

Türkiye’de son dönemde hızlı bir gelişim içinde olan e-ticaret pazarı, tüm dünyada dikkat çekiyor. Pazarda lider konumda olan şirketlerin yurtdışından aldığı yatırımlar ve Limango gibi yabancı girişimler de bunun en somut kanıtı. Bu büyük şirketlerin çalışmaları e-ticaret sektörüne olan ilgiyi artırınca piyasada küçük oyuncuların sayısı artmaya başladı. Elbette küçük şirketler için Türkiye e-ticaret pazarı şuan pek uygun değil. Fakat yeni piyasaya sunulan iyzico gibi çözümler, bu durumu değiştirmeye aday.

Türkiye pazarına yeni giriş yapan iyzico, iyzi Payments adlı şirketin Türkiye’deki ilk ürünü. Aslında bu şirket Türkiye’ye özel olarak kurulmuş ama kökenleri Almanya’ya dayanıyor. Şirketin kurucuları Almanya’da yaşayan ve e-ticaret sektöründe uluslararası tecrübesi olan iki Türk. iyzico ile birlikte memleketlerine geri dönüş yapmışlar. Bu detayları neden verdiğimizi birazdan daha detaylı anlatacağız. Ama önce biraz iyzico’dan bahsedelim.

DSC_soldan Taner Ortakasapbasi_Tahsin Isin_ Barbaros Ozbugutu

iyzico nedir, ne avantajlar sunuyor?

iyzico bir ”ödeme sistemleri yönetim platformu”. Küçük ölçekli e-ticaret şirketlerinin en büyük problemi çoğunlukla ödeme altyapısı için gerekli banka ve yazılım süreçlerini yerine getirmektir. iyzico’nun pazara giriş yapma hedefi de bu: hız ve kolaylık. Şimdilik küçük ölçekli şirketlere ve e-ticarete yeni atılmak isteyenlere hitap eden iyzico, bir banka anlaşmasına ihtiyaç duymaksızın 48 saat içinde e-ticarete başlama imkanı sunuyor. Elbette bunun için bir şirket sahibi olmanız gerek. İşin yazılım tarafı ise, bir iframe kodunun siteye yerleştirilmesiyle hallediliyor. Aslına bakılırsa hiç yazılım bilmiyorsanız bunu da yapmanız çok kolay değil ama web siteleriyle biraz ilgilendiyseniz üstesinden gelebilirsiniz. Bu kodu sitenizde yerleştirdikten sonra ödeme paneliniz iyzico ile entregre hale geliyor ve ödemeler iyzico üzerinden alınıyor. Bu durumun sağladığı bir güvenlik avantajı da var. Zira tüm ödeme işlemi iyzico sunucuları üzerinden gerçekleştiriliyor.

iyzico’nun bu konudaki en büyük dezavatanjı, 48 saatlik entegrasyon sürecinde sadece tek çekim ödeme imkanı sunması. Dolayısıyla bu ancak idarelik bir çözüm olabilir. Fakat sistem yükseltme yapmaya müsait. Öğrendiğimiz kadarıyla eğer banka anlaşması yapıp, taksit konusunda gerekli imkanlara sahip olursanız iyzico sistemini taksitli alışveriş için de kullanabiliyorsunuz. Tabii bu durum banka sayısı için de geçerli. MasterCard ve Visa özelliğine sahip olan tüm kredi kartları ile PayPal, BKM gibi ödeme methodları iyzico’ya entegre edilebiliyor.

iYZiCO Logo

iyzico, eşsiz bir çözüm mü?

Aslında hayır. Önde gelen pazarlarda iyzico’nun sunduğu çözümü sunan firmalar mevcut. Türkiye’de de PayU sistemi, iyzico’ya benzer bir altyapı olarak bir süredir hizmet veriyor. Fakat gelir yapısı açısından bakıldığında iyzico, Türkiye’de tek. Zira herhangi bir kurulum, başlangıç ya da aylık ücret talep etmiyorlar. Hatta satış yapamazsanız iyzico’ya hiç para ödemiyorsunuz. Tek ödeme, satış başına alınan %2.95’lik komisyon. Belki banka anlaşmalarıyla bundan daha düşük bir oran yakalamanız mümkün ama sonuçta iyzico da sizden hizmet karşılında bir miktar alıyor. iyzico ile PayU’yu ayıran bir nokta ise iyzico’nun sanal pos hizmeti vermemesi. iyzico’da sadece altyapı hizmeti alıyorsunuz.

iyzico, Türkiye’de e-ticaret sektörü için heyecan verici bir girişim. Eğer adını iyi duyurabilirse, çok ilgi çekeceğine hiç şüphe yok. Fakat yakında pazarda rakiplerinin türeyeceğinden de eminiz. Bu sebeple ellerini çabuk tutmaları gerekiyor.

 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.