Teknoloji

Egzersiz yapmadıkça dizi izletmeyen kondisyon aleti

cycflix-2
Sosyal medya platformlarının yanı sıra Youtube, Netflix vb. içerik siteleri birçoğumuzun hayatında büyük bir yer kaplıyor. Yemek yerken, akşam saatlerinde dinlenirken ya da başka bir işle uğraşırken arka planda bir şeyler izlemeyi tercih eden insanların sayısı hiç de az değil. Fakat bunun bazı olumsuz yanları da var. Eğer kontrol edilmezse bu durum öyle bir hal alıyor ki, bu sitelerde geçirdiğimiz vakit yüzünden günlük rutinlerimiz bozulabiliyor.

Bu günlük rutinlerin içindeki en önemli şeylerden biri de hiç şüphesiz spor yapmak. Düzenli olarak spor yapmak, zaten başlı başına disiplin gerektiren bir olayken, bu tarz internet siteleri, bizim aklımızı çelerek spor rutinimizi bozmamızı daha kolay bir hale getiriyor. Ancak Dublin Teknoloji Enstitüsü’nden Ronan Byrne isimli öğrencinin yaptığı sistem, bu soruna bir çözüm getiriyor. En azından Netflix kullanıcıları için…

Ronan Byrne’ın yaptığı Cycflix isimli sistem, Netflix hesabınızla bir kondisyon bisikletini birleştiriyor ve bisiklet kullanıldığı takdirde Netflix içeriklerinin oynatılmasına izin veriyor. Cycflix, kondisyon bisikletine bağlanan Arduino geliştirme kartı ve Python programlama dili sayesinde sayesinde çalışıyor. Python yazılımı, pedalı ne kadar hızlı çevirdiğinize bağlı olarak Netflix hesabınızı kontrol ediyor.

Cycflix; hız, antrenman uzunluğu ve dinlenme periyotları gibi çeşitli ayarları yapmanıza imkan tanıyor. Sistem aracılığıyla antrenman ayarlarınızı yaptıktan sonra, izlemek istediğiniz filmi ya da diziyi seçiyorsunuz ve pedal çevirmeye başlıyorsunuz. Antrenman ayarlarınızı yaparken hedeflediğiniz hıza ulaştığınızda Netflix, seçtiğiniz filmi/diziyi oynatmaya başlıyor.

Her ne sebeple olursa olsun hedeflenen hızın altına düştüğünüzde ise film/dizi otomatik olarak durduruluyor ve siz tekrardan tempoyu artırana kadar oynatılmıyor. Bununla birlikte Cycflix, Hulu vb. servislerle de çalışabiliyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler