OtomobilTeknoloji

Elektrikli nostalji makinesi: Morgan EV3

Morgan tasarım konusunda değişimi sevmeyen, biraz inatçı bir marka. Uzun yıllardır ilk otomobilleri andıran ince, 3 tekerlekli modelini üreten şirket kötü yol tutuşu ve güçsüz motoruna karşın bunun sunduğu eğlencenin hiçbir şeyde olmadığı iddiasında. Bu durum kısmen de doğru olabilir. Zira eğlence çoğu zaman ne kadar hızlı olduğunuz değil, hızı nasıl yaşadığınızla ilgili. Camı ve tavanı olmayan, ince alüminyumdan yapılmış, ince tekerlekli ve tel jantlı bir otomobilde 90 beygirlik V-Twin motor çok fazla eğlence sunabiliyor.

Dolayısıyla Morgan 3 Wheeler’ın otomobil sürmenin saf zevkini sunan, eski geleneklerin son temsilcilerinden biri olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat şimdi görüyoruz ki geleneklere o kadar da bağlı değillermiş. Zira V-Twin motoru bir kenara bırakıp yerine elektrikli bir motor yerleştirmekte hiç tereddüt etmemişler.

Morgan EV3, standart Morgan 3 Wheeler’ın elektrikli versiyonu. Aslında birkaç yıl önce planları duyurulan bu model yeni karşımıza çıktı zira Morgan o dönemde elektrikli motor için bir üretici bulmakta zorlanmış. Şimdi buldukları motor 56 beygir gücünde yani benzinli versiyona göre daha zayıf görünüyor. Fakat elektrikli motorların yüksek devir çevirebilme yeteneği ve neredeyse anlık sunulan yüksek tork sayesinde performansından çok da bir şey kaybetmeyecektir. 

Güç yine tek arka tekerleğe aktarılıyor. Yani EV3 de benzinli kardeşleri de donutlar çizebilir.

Elbette elektrikli motor demek fazlaca lityum iyon batarya da taşımak anlamına geliyor. Bu sebeple hafiflik konusunda alüminyum bile yeterli olmamış ve bazı parçalar karbon fiber ile üretilmiş. Böylece ağırlık 500 kilonun altında tutulabilmiş. Bu ortalama bir hatchback otomobilin yarısı demek.

EV3 tasarım konusunda da biraz farklı. Bunun temel sebebi de önceden burun kısmını kaplayan V-Twin motorun artık orada olmaması. Ekip bu sebeple araç için retro görünümlü bir burun tasarlamış ve içine bir far yerleştirmiş. Ayrıca ön bölümde yanlardan başlayan hava girişleri dikkat çekiyor. Bu da motor konusundaki değişimle ilgili. Önceden aracın burnunda duran motor hava ile soğutuluyordu. Şimdi ise elektrikli motor sıvı soğutmalı ve ayrıca batarya takımının da serin tutulması gerekiyor. Bu sebeple havayı bu elemanlara taşıyacak tasarımsal değişikliklere gidilmiş. 

EV3’ün bir de eski İngiliz otomobil markalarını onurlandırmayı amaçlayan UK 1909 özel versiyonu bulunuyor. Fakat bunlardan sadece 19 adet üretilecek. 

2018’in 3. çeyreğinde satışa sunulması planlanan Morgan EV3’ün fiyatı henüz açıklanmış değil. Ancak pek de ucuz olmayacağını tahmin etmek güç değil. Benzinli versiyonlarının fiyatı bile 30 bin sterlini bulan 3 Wheeler’ın elektrikli versiyonu daha da pahalı olacaktır.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler