Teknoloji

En Akıllı Motosiklet Kaskı

skully-ar-1

Indiegogo’da ”crowd-funding” yoluyla siparişe sunulan Skully AR-1, gelmiş geçmiş en akıllı kask.

Bir otomobildeyken dokunmatik ekranınız, büyük göstergeriniz, kumandalarınız, kablolarınız ve artık ”heads-up” ekranlarınız vardır. Ancak bir motosiklet kullanıyorsanız sürüş esnasında sadece kaskınız ve gidonunuz var. Peki motosikletleri akıllı yapmanın bir yolu yok mu?

Bir motosiklet sürücüsünün eline daha fazla teknoloji vermenin yolu kaskını daha akıllı yapmaktan geçiyor. Skully şirketi tarafından tasarlanan AR-1, indiegogo üzerinden ön siparişe sunduğu kaskıyla bunu yapmaya niyetleniyor. Tümüyle sürücü güvenliğini sağlayacak şekilde tasarlanan AR-1, ekstra teknolojilerle benzerlerinden ayrılıyor.

Kaskın camında gerektiğinde devreye alınabilen bir LCD ekran bulunuyor. Bu ekran, size daha önce hiçbir kaskta bulunmayan bilgiler sağlıyor. Kask ekranından, kafanızın arkasındaki kameradan gelen görüntüleri görebiliyorsunuz, hız ve yakıt durumuna bakabiliyorsunuz, telefonunuz çalarsa arayan kişinin kimliğini görebiliyor, şarkı değiştirebiliyor ve navigasyon haritalarına erişebiliyorsunuz.

Skully_AR-1_2

Tüm bunları mümkün kılabilmek için AR-1, Bluetooth üzerinden akıllı telefonunuza bağlanıyor. Gereken durumlarda akıllı telefon üzerinden internete de erişebiliyor. Fakat internet olmayan bir yolda navigasyona ihityaç duyarsanız o zaman dahili hafızasındaki haritaları da kullanabiliyor.

Tüm bunları yapan bu kaska sahip olmanın bedeli ise indiegogo üzerinden 1,399 dolar. Proje şimdiden hedeflenen bütçeye ulaştığı için kaskın üretim süreci yakında başlayacak. Önce indiegogo üzerinden sipariş verenler kaskına kavuşacak ve ardından da AR-1 satışa sunulacak. Elbette satış fiyatının biraz daha yüksek olma ihtimali var.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.