Teknoloji

En Farklı Lamborghini

Lamborghini_5-95_Zagato

Lamborghini – Zagato ortaklığının bir ürünü olan “Lamborghini 5-95 Zagato”, en farklı Lamborghini modeli olarak dikkat çekiyor.

Concorso d’Eleganza Villa d’Este’de bu yıl yine birçok ikonik otomobil sahne aldı. Mini’nin Superleggera modelini daha önce sayfalarımıza taşımıştık. Şimdi de size Lamborghini 5-95 Zagato modelinden bahsedeceğiz.

Zagato, Milan merkezli bir tasarım ve üretim şirketi. 100 yıla yakın bir geçmişi bulunan Zagato, sıradan bir üretici değil. Geçmişte uçaklarda kullanılan hafif malzeme tekniklerini ve aerodinamik tasarımları otomobil dünyasına ilk uygulayan üreticilerden biri olmuştu. Geçmişte birçok İtalyan ve İngiliz otomobilinin üretimini de markalar adına Zagato üretti. Bununla birlikte Zagato’nun sınırlı sayıda üretilen ama efsane olmayı başarmış bir spor otomobil modeli de mevcut. Aston Martin V12 Zagato, Aston Martin DBS Coupe Zagato Centennial, BMW Z4 Zagato Coupe gibi modeller bunun son örnekleri.

aston-martin-dbs-coupe-zagato-centennial

Aston Martin DBS Coupe Zagato Centennial

Zagato’nun Lamborghini ile de çok geçmişe dayanan bir bağlantısı var. 1965 yılında üretilen Lamborghini 3500 GTZ iki markanın işbirliğinin önemli bir ürünü olarak bilinir. 2014 Concorso d’Eleganza Villa d’Este ile birlikte bu işbirliğinde yeni bir sayfa açılıyor.

Lamborghini 5-95 Zagato, Zagato’nun bir Gallardo LP570-4 üzerine inşa ettiği yeni modeli. Proje, Albert Spiess isimli bir otomobil koleksiyonerinin isteği üzerine ortaya çıkmış. Dolayısıyla projenin maliyetlerini karşılayan Spiess, türünün tek örneği bu Lamborghini’nin de sahibi.

Lamborghini Raptor Zagato

Lamborghini Raptor Zagato

Her Zagato modeli gibi 5-95 Zagato da standart modellerden oldukça farklı. Tasarımdaki bazı detaylar 1996 yılında üretilen Lamborghini Raptor Zagato’yu andırıyor. Ön tarafta farların yapısı Gallardo’yu anımsatıyor ama neredeyse tüm detaylar yeniden tasarlanmış. Yandan arkaya doğru uzanan tasarımda hava girişleriyle farklılık yaratılmış. Arka bölümde de yine neredeyse tüm detaylar farklı. Arka farlarda pervane tasarımı kullanılmış. İki farın arası ise geniş bir ızgara ile kaplanmış.

Lamborghini_5-95_Zagato_3

Kaputun altında ise bir değişiklik yok; 5.2 litrelik V10 motor 562 beygir güç ile aracı 0’dan 100’e 3 saniyede çıkarabiliyor.

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.