Teknoloji

En Güçlü Golf: R 400

Golf_R_400_3

Volkswagen’in sportif hamleleri devam ediyor. Scirocco ve Passat CC ile ürün gamına daha sportif modeller ekleyen marka, son dönemde mevcut modelleri de güçlendirme hedefinde. Pekin’de tanıtılan Golf R 400 konsepti de bunun bir örneği.

Volkswagen son yıllarda tüm dünyada oldukça başarılı bir seyir izliyor. Tasarım ve kalite açısından tüm modelleriyle beğeni toplayan firma, sportif modellere de daha fazla ağırlık vermeye başladı. Son yıllarda ürün gamına katılan Scirocco, Passat CC gibi modeller buna güzel örnekler. Ayrıca Polo ve Jetta modellerinin daha güçlü versiyonları, Golf’ün hem GTI, hem R hem de GTD versiyonları VW’nin bu konuda ne kadar kapsamlı bir işe giriştiğini göstergesi. Fakat Golf için 3 sportif modelle de yetinilmiyor. Pekin’de tanıtılan Golf R 400 konsepti, şimdiye kadarki en güçlü Golf olma unvanına sahip.

Golf R 400, daha önce söylentilere konu olan daha hafif ve daha güçlü Golf versiyonu olabilir. Bu versiyonun Golf Vision konseptinden izler taşıyacağı söyleniyordu. Evet, Golf R 400 şu haliyle Vision kadar hırçın değil ama Golf R’dan çok daha hırçın göründüğü kesin.

Volkswagen, güç artışını sağlamak için Golf R motorunu elden geçirmiş. Turbo destekli 2.0 litrelik 4 silindirli motor Golf R’da 290 beygir güç sağlıyordu. Fakat yapılan geliştirmeler ile motordan 395 güç elde edilmiş. Bu da Golf R 400 isminin beygir gücüne bir gönderme olduğunu gösteriyor.

Beklendiği gibi Golf R 400 hafiflemiş. Kabindeki bazı revizyonlar yapılmış ve bazı parçalar karbon fiberden üretilen benzerleriyle değiştirilmiş. Bunun sonucunda 45 kiloluk bir hafifleme sağlanmış. Ağırlığın azalması ve güçteki artış Golf R 400’ü tam bir canavar yapıyor. VW’nin verdiği bilgilere göre bu araç 0’dan 100’e 3.9 saniyede çıkabiliyor ve saatte 280 km’lik son hıza sahip.

Golf_R_400_7

Güç aktarımı 6 ileri DSG şanzıman ile sağlanıyor. Normal şartlar altında gücün çoğunluğu ön tekerleklere yönlendiriliyor. Fakat araçta 4MOTION sistemi de mevcut. Bu da gerektiğinde otomatik olarak 4 tekerden çekişe geçiş yapılabileceği anlamına geliyor. Volkswagen ayrıca XDS+ elektronik viraj yardımcısına da yer vermiş. Virajlar için süspansiyon sistemi de yenilenmiş. Golf R 400 de daha alçak bir süspansiyon sistemi mevcut.

Dışarıdan bakıldığında gövdeye eklenen yeni aerodinamik parçalar dikkat çekiyor. Hem ön hem de arkada birçok eklenti mevcut. Bunlar hem aracı daha güzel gösteriyor hem de yüksek süratte ve virajlarda ekstra yere basma kuvveti sağlıyor.

Golf_R_400_5

İç mekanda ise pek fazla yarış konusu dönülmemeiş. Spor koltuklar kullanılmış olsa da tüm lüks öğeler yerli yerinde duruyor. Bu da gündelik kullanıma uygun bir otomobil demek.

Volkswagen, Golf R 400’ün konsept aşamasında bir otomobil olduğunu söylüyor. Yani seri üretime hiçbir zaman girmeyebilir. Fakat söylentilere göre bu model çok yoğun biçimde test ediliyor. Dolayısıyla piyasaya sürülmesi konusunda umutlar yüksek.

1 2 3 4 5Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler