Teknoloji

Nazi Almanyasından kalan Enigma şifreleme makinesi rekor fiyata alıcı buldu

enigma
İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılmış bir Enigma şifreleme makinesi, Romanya’da düzenlenen açık artırmada yaklaşık 52 bin dolara alıcı buldu.

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazi Almanyasında kullanılmış, nadir bulunan çalışır haldeki Enigma şifreleme cihazının Bükreş’te Artmark müzayede evinde düzenlenen açık arttırmada 52 bin dolara satıldığı belirtildi.

Artmark Müşteri İlişkileri Müdürü Vlad Georgescu, bir koleksiyoncu tarafından bit pazarından 114 dolara satın alınan Enigma makinesinin 1941 yılında Almanya’da yapıldığını, satın alan üniversite profesörünün ise aldığı şeyi çok iyi bildiğini ifade etti.

Nazi Almanyasında gizli mesajların şifrelenmesi ve tekrar çözülmesi amacıyla kullanılan Enigma, ilk olarak 1920’li yıllarda ticari amaçla üretilmişti.

Daha sonra pek çok ülkede ordu ve devlet kurumlarında kullanılmak üzere özel olarak üretilen Enigma, 1939’da Alman silahlı kuvvetlerinin iletişim cihazı haline gelmişti.

enigma2

Enigma makinesi nasıl çalışır?

  • Sol üstteki rotorlar farklı kodlar üretmek için ayarlanabiliyordu. Fazla rotor kullanmak kodun kırılmasını zorlaştırıyordu.
  • Mesaj, ön taraftaki daktilo tuşları kullanılarak makineye iletiliyordu.
  • Bir mektup yazıldığında, lamba makinenin ortasındaki harflerden birini yakar, bu aydınlatılmış harf daha sonra şifre metninin bir bölümünü oluşturur.
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler