Sağlık / SporYaşam

Et Kesiği, Hamlık ve Kas Ağrıları Neden Oluşur?

Bu yazıda sizlere halk arasında ‘’Et kesiği’’ olarak bilinen -ki bu tabir bana her zaman hoş gelmiştir- yabancı dilde DELAYED ONSET MUSCLE SOURNESS (DOMS) denilen egzersiz sonrası ertesi gün oluşan kas ağrılarından bahsetmek istiyorum.

muscle-and-fitness-workout

Bu kas ağrıları uzun aradan sonra yeniden egzersize başlama, antrenman programını değiştirme, süresini ya da şiddetini ciddi oranda arttırma gibi zamanlarda ortaya çıkan bir durumdur. Antrenman gününden 24- 48 saat içerisinde ağrılar başlar ve ilk iki gün şiddetli devam ettikten sonra azalarak yok olur. Aynı programa devam edildiği müddetçe de kaslar buna adapte olur ve REPEATED BOUT (tekrarlanan yüklenme denilebilir) denilen durum ortaya çıkar. Yukarıda belirttiğim sebepler oluşmadıkça da ilk günkü kadar ağrı yaşanmaz.

4-Week-Muscle

Peki neden oluyor bu ağrılar?
Şöyle ki; kaslarımızı oluşturan dokulara egzersiz esnasında ufak çaplı (mikro boyutta ufak) hasar veririz. Kasların yeniden yapılanması aslında antrenmanda değil dinlenme esnasında olur. Bu minik hasarlar ilk anda çok hissettirmez kendini. Ertesi gün ise o dokuların hassasiyetleri artar, çeşitli kimyasallar salgılarlar ve onarım süresince acı reseptörleri uyarılır ve bu et kesikleri ortaya çıkar. Hani sevgilinizle kavga edersiniz, ilk anda çok üzmez ama günler geçtikçe hassasiyetin artar ya, onun gibi. Bu tip kas ağrılarının hiç yaşanmaması neredeyse imkansız gibi gözükse de yüklenmenin şiddeti yavaş yavaş arttırılarak kaslar REPEATED BOUT haline sokulabilir. Böylece az ağrıyla bu dönemler atlatılabilir. Yoga, masaj, buz, foam roller gibi uygulamaların bu ağrıları azalttığını söyleyenler var ama bilimsel olarak ortaya konmuş bir gerçek yok henüz. Şahsen bu ağrıları çok seviyorum. Vücuduma yeni bir meydan okuma gibi hissettiriyor belki.

nutrition-380

Yazar: Erhan ÜNAL

 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler