Sosyal MedyaTeknoloji

Facebook, WhatsApp’i Satın Alıyor

whatsappfacebook19bilion

Facebook, bugün resmi bir açıklamayla Whatsapp’i 19 milyar dolara satın almayı planladığını duyurdu.

Son dönemde mobil pazara büyük önem veren Facebook, büyük satın almalar için para harcamaktan çekinmiyor. Buna rağmen Facebook’un WhatsApp için ödemeyi planladığı ücret dudak uçuklatan cinsten.

Bugün yapılan resmi açıklamaya göre Facebook, WhatsApp için 19 milyar dolar ödemeyi planlıyor. Bir mobil mesajlaşma servisi olan WhatsApp, reklam almıyor ve ilk 1 yıl ücretsiz olarak kullanılıyor. Kısacası kâr etmiyor. Dolayısıyla Facebook’un ödediği miktar bu açıdan da şaşırtıcı.

Facebook, yaptığı açıklamada satın alma süreci tamamlandığında WhatsApp’in kendi markası ve ekibiyle yola devam edeceğini, Facebook’un sahip olduğu tecrübe ve kaynaklardan faydalanacağını açıkladı. WhatsApp’in reklam alıp almayacağı konusunda ise henüz açıklama yapılmadı.

Facebook’un bu satın alma sonrasında nasıl bir kârlılık rotası çizeceğini henüz bilmiyoruz. Fakat firmanın hedefi büyük oranda kullanıcı kitlesini genişletmek. Facebook, mobil mesajlaşma imkanı sunan Messenger’a sahip olsa da bazı pazarlarda çok az kullanıcıya sahip. Whatsapp ise Facebook’un güçsüz olduğu bu pazarlarda lider uygulama olarak dikkat çekiyor. Yani Facebook’un asıl hedefi Whatsapp’in 450 milyon kişiye ulaşan kullanıcı kitlesi.

Facebook daha önce de SnapChat’i satın almak için girişimlerde bulunmuş, fakat anlaşma sağlanamamıştı. Firma bu konuda hedefine Whatsapp’i alarak ulaştı fakat biraz pahalıya patladı. Son olarak Instagram’a 1 milyar dolar ödediği için eleştirilen Facebook, bu anlaşma sonrasında nasıl tepkiler alacak göreceğiz.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.