Sosyal Medya

Facebook en sık kullanılan emojiyi açıkladı

emoji
17 Temmuz bir süredir Dünya Emoji Günü olarak kutlanıyor. Facebook da bugüne özel olarak sosyal medya platformlarında en sık kullanılan emojileri açıkladı.

emojitopused-720x480-c
Emojilerin en sık kullanıldığı mecralar şüphesiz Facebook ve sosyal medya devinin mesajlaşma servisi Messenger. Facebook’ta her gün 60 milyon, Messenger’da ise her gün 5 milyar emoji kullanılıyor. Facebook’un verilerine göre dünyanın en çok kullanıcıya sahip internet platformunda en çok kullanılan emoji gözünden yaş gelen kahkaha ifadesi. Bunu gözleri kalp şeklindeki emoji takip ediyor.

facebookemojiscountry-720x480-c
Emoji kullanımı ülkelere göre de farklılık gösteriyor. İngiltere en popüler emojiyi kullanırken ABD ve Endonezya bunun yerde yuvarlanan versiyonunu tercih ediyor. Almanya daha sade olan gülümseme emojisini, İtalya ve İspanya ise öpücük emojisini kullanıyor.

Messenger’da ise durum biraz daha farklı. Mesajlaşma platformunda ağırlıklı olarak kalpli emojiler tercih ediliyor. Fransa en çok Aşk Tanrısı Cupid emojisini tercih ediyor.

emojisonmessenger-720x480-c
Emoji kullanımı her geçen gün artmaya devam ediyor. Üstelik yalnızca kullanıcılar değil, birçok marka ve kuruluş da bu popüler ifade şeklini fazlasıyla benimsemiş durumda. Emoji sözlükleri, emoji filmi (The Emoji Movie) ve hatta bir meslek olarak emoji tercümanı gibi oluşumlar, bu modanın bir süre daha devam edeceğinin göstergesi.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler