Teknoloji

Ferrari’lerin en güçlüsü ne yol için ne de yarış için üretildi

LaFerrari_FXX_K

Ferrari’nin yeni modeli LeFerrari FXX K, 1035 beygirlik gücüyle şimdiye kadar üretilmiş Ferrari olsa da halka açık yollara çıkması ya da yarışlara katılması mümkün değil.

Ferrari, Enzo ile başlattığı FXX projesini LaFerrari ile devam ettiriyor. Yol otomobili olan Enzo’yu yeni teknolojilerle geliştirerek olabilecek en hızlı hale getiren FXX, farklı görünümü ve yüksek performansıyla efsanevi bir model halini almıştı. Şimdi ise LaFerrari FXX K, bayrağı Enzo tabanlı FXX’den devralıyor.

LaFerrari_FXX_K_2

Ferrari ekibi bu kez LaFerrari’yi Corse Clienti programı için yeniden çizim masasının üstüne koymuş. Corse Clienti programı Ferrari müşterileri için özel pist otomobilleri sunan bir program. Dolayısıyla LaFerrari üzerinde tümüyle pist performansına yönelik geliştirmeler yapılmış.

Ancak bunun kötü bir yanı var. Yol otomobilleri için gerekli kurallara bağlı kalınmadığından LaFerrari FXX K’yı halka açık yollarda kullanmak mümkün değil. Ferrari, herhangi bir yarış regülasyonunu da gözetmediği için yarışlara katılması da mümkün değil. Onu sadece zengin sahibinin pistte eğlenmesi için üretmişler.

Zengin sahibi diyoruz çünkü LaFerrari FXX K’nın fiyat etiketi 2.7 milyon dolar ve sadece 32 adet üretilecek.

LaFerrari_FXX_K_3

Kaputun altında atmosferik 6.2 litrelik V12 motor bulunuyor. Bu motor LaFerrari’dekiyle aynı olsa da pistte daha vahşi olması için elden geçirilmiş. İçten yanmalı motora iki de elektrik motoru eşlik ediyor. Böylece aracın toplam gücü 1035 beygire yükseliyor. Standart LaFerrari’nin 950 beygirlik gücüne önemli bir ekleme yapılmış.

Tüm bu güç Ferrari’nin beğenilen 7 ileri çift debriyajlı otomatik şanzımanıyla yere aktarılıyor.

LaFerari FXX K asıl farkını aerodinamik konusunda gösteriyor. Ferrari mühendisleri, özellikle 458’in pist versiyonuyla elde ettiği tecrübelerin büyük bölümünü LaFerrari FXX K’ya aktarmış. Önde ve yanlarda kullanılan yeni parçalar aracın yere basma kuvvetini maksimum düzeye taşımak üzere ayarlanmış. Arkada ise ortası boş kanat bölümü, yol tutuş ve yüksek hızın bir kombinasyonunu sunmak için tasarlanmış. Tüm bunlar, en alçak süspansiyon ayarı seçildiğinde LaFerrari FXX K’nın standart modelden %50 daha fazla aerodinamik yere basma kuvveti üretmesini sağlıyor.

LaFerrari_FXX_K_4

Aracın fren sistemi kullanıcı tarafından ayarlanabilen ABS desteğine sahip. Fiziksel parçalar Brembo tarafından üretilmiş ve disk olarak karbon seramik diskler kullanılmış. Bu oldukça pahalı ancak pistteki yoğun kullanıma ayak uydurabilecek seviyede bir fren sistemi.

Ferrari, 32 adet LaFerrari FXX K’nın hepsini şimdiden satmış durumda. Tüm araçlar sahiplerine teslim edildiğinde onları dünya çapındaki özel etkinliklerde görmeye başlayacağız.

LaFerrari_FXX_K_5

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.