OtomobilTeknoloji

Formula E’nin yenilenen araçları Batman filmlerinden fırlamış gibi!

Formula E, 4 yıllık geçmişinde ilk kez yeni bir otomobile geçiş yapıyor. Dün duyurulan ikinci jenerasyon yarış araçları daha güçlü olmasına rağmen daha uzun bir menzile sahip. Dolayısıyla yeni sezonda artık yarış ortasında araç değiştirme zorunluluğu da ortadan kalkıyor!

Elektrikli yarış serisi Formula E için 4 yıl önce yola çıkıldığında birçok soru işareti vardı. Araçların teknik sınırları, güç – ağırlık – menzil oranları ve diğer motor sporlarında çekici olan güçlü içten yanmalı motor sesinin olmaması sebebiyle seyirci ilgisinin nasıl olacağı merak konusuydu. Başta büyük şirketler ve sponsorlar bu seriye temkinli yaklaştığı için maliyetleri düşük tutmak adına Fransız üretim şirketi Spark tarafından tek bir araç tasarlandı ve tüm araçlar standart bir donanımla üretildi. Dolayısıyla Formula 1 ve Le Mans gibi farklı üreticilerin farklı çözümlerle yarıştığı bir rekabete tanık olmamız mümkün değildi.

İkinci nesil Formula E otomobillerinde de durum böyle. Tüm otomobiller Spark tarafından tek tip olarak üretilecek. Dolayısıyla renkler ve sponsorlar değişse de tasarım hep aynı kalacak.

Spark ikinci nesil otomobillerde tasarımı oldukça agresif hale getirmiş. Arka bölümde geniş kanatlar ve oldukça büyük difüzör dikkat çekerken orta bölümdeki far bölümü ise adeta bir jet motorunun egsozu gibi tasarlanmış. Ayrıca Formula 1 otomobillerinde göreceğimiz ‘Halo’ da yeni Formula E araçlarında yer alıyor. Sürücünün oturduğu bölümü tehlikeli cisimlere karşı koruması için tasarlanan bu parça, araçları yarı açık kokpit tasarımına yakınlaştırıyor.

Detayları bilinmese de Spark yeni otomobillerin daha güçlü ve daha uzun menzile sahip olduğunu söylüyor. Aracın ağırlığı, motor gücü ya da aerodinamik özellikleri hakkında herhangi bir bilgi yok. Tek bildiğimiz McLaren tarafından geliştirilen yeni pil ünitesinin 250 kW güç çıkısına imkan tanıdığı. Bu da bir önceki pile göre 50 kW daha yüksek ve 335 beygir güce karşılık geliyor.

Nasıl başardığını bilemesek de Spark artan güce rağmen aracın menzilini iki katına çıkarmayı başarmış. Bu da eskiden 2 araçla bitirilebilen yarışların artık tek araçla bitirilebileceği anlamına geliyor. Yani gücü iyi yönetebilen takımlar pite uğramadan yarışı bitirebilecek.

Yeni aracın şimdiye kadar gösterilen tüm görselleri bilgisayar modellemelerinden ibaret. Zira aracın lansmanı mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılacak.

Yeni sezonda Audi, BMW ve Jaguar gibi firmalar Formula E’de yer alırken onlara yakında Porsche ve Mercedes-Benz de eklenecek. Dolayısıyla Formula E geride bıraktığı 4 yılda en azından yerden havalanıp uçmayı başarmış gibi görünüyor. Ne kadar yükselebileceğini ise yine zaman gösterecek. Fakat motor sporlarının geleceğinin de elektrikli otomobillerden ibaret olduğunu zor da olsa kabullenmek gerekiyor…

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler