Bilim

Galakside ölmeyen bir yıldız keşfedildi

Yıldızlar gökyüzünde sonsuza dek yalnız gezebilir mi? Kulağa tuhaf geliyor ama bu mümkün. Çünkü gök bilimciler, süpernova patlamalarının ardından yok olmadan varlığını sürdürebilen bir yıldız keşfettiler. ABD’nin California eyaletindeki Las Cumbres Gözlemevinde (LCO) faaliyet gösteren bir grup araştırmacı, 50 yıldan uzun sürede birkaç kez patladığı halde yok olmayan bir yıldızın varlığını tespit etti.

Araştırmacılar ilk kez 2014’te keşfedilen ve “iPTF14hls” koduyla anılan süpernova patlamasının ardından sönmeye başlayan yıldızın birkaç ay sonra yeniden canlandığını gözlediler. Bunun üzerine yıldızla ilgili tarihsel kayıtları inceleyen bilim adamları, süpernovanın olduğu yerde 1954’te başka bir süpernova patlaması yaşandığını, yıldızın bu patlamanın ardından da bir şekilde varlığını koruduğunu fark ettiler.

Daha kapsamlı bilgi edinmek üzere Hawaii’deki Keck Gözlemevinin ileri spektrometre enstrümanlarıyla incelemeler yapan bilim adamları, parlama ve sönme aşamalarının olağan tempodan daha düşük olduğunu kaydettiler.

Araştırmanın baş yazarı Iair Arcavi, Nature dergisinde yazdığı makalede “Bu süpernova, dev yıldız patlamalarının işleyişiyle ilgili tüm bildiklerimizi boşa çıkarıyor.” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler