Teknoloji

General Mobile’ın Çin’den getirdiği yeni akıllı telefonu gördünüz mü?

discovery air

Discovery serisiyle Türkiye’deki uygun fiyatlı akıllı telefon oyununda kendine iyi bir yer edinen General Mobile, yeni akıllı telefonu Discovery Air’ı 2 Şubat’ta satışa sunacak.

Discovery Air yalnızca 5,1 mm kalınlıkta ve 98 gram geliyor. Şu an piyasadaki en ince telefonun 4,7 mm olduğunu göz önünde bulundurunca, Air’in kalınlığı kulağa gerçekten etkileyici geliyor. Öte yandan, bu incelik için pilden ne denli ödün verildiği ve daracık kasada sıkışan donanımların ne kadar ısınacakları aklımızda soru işaretleri bırakıyor.

Air’ın hafifletilmiş magnezyum alaşımlı çerçevesi iPhone 5s’inkine çok ama çok benziyor. Çerçevenin sarmaladığı gövde de şık görünüyor. Ama orijinallik adına pek bir şey sunmuyor. Aynı şekilde Air adının da yenilikçi olduğunu söylemek mümkün değil.

Akıllı telefon 1,7 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli Mediatek işlemci ve 1 GB bellek ile çalışıyor. Kulağa hoş gelse de, deneyimleme şansımız olmadığı için peformansı hakkında herhangi bir şey söyleyemiyoruz. 4,8 inç ekranın her bir inçinde 306 piksel bulunuyor; çözünürlük ise 720p yani HD. Eğer Full HD ekranlı bir telefondan geçerseniz, Air’ın çözünürlüğü gözünüze batabilir. Fakat HD’den HD’ye herhangi negatif geçiş hissi yaşayacağınızı sanmıyoruz. Kaldı ki ekranda AMOLED teknolojisinin kullanılmış olması, Air’ın bir önceki HD telefonunuzdan daha iyi görüntü deneyimi sunma ihtimalini mümkün kılıyor.

Discovery Air

Air’ın LED flaşlı 8 MP kamerası ile 30 fps’de Full HD (1080p) video çekimleri yapılabiliyor. Bu videoları gerçek kalitelerinde izlemek için ise Full HD çözünürlüklü bir bilgisayara veya TV’ye ihtiyacınız olacak. Her fırsatta kendimi çekip, insanlar ne kadar iyi göründüğümü onaylasın diye sosyal ağlara atmaktan hoşlanıyorum diyorsanız, 5 MP’lik ön kamerasını kullanabilirsiniz.

Telefonun pili 2050 mAh kapasiteli ve pil ömrü konusunda bize pek güven vermiyor. Güç koruma modu ile normalinden birkaç saat daha fazla dayanacaktır fakat bu konuda kötü sürprizlerle karşılaşmanız, iyileriyle karşılaşmanızdan daha olası.

LG’nin G serisiyle bizlere kazandırdığı jest kontrollerine benzer özellikler de Air’de yer alıyor. Örneğin çift tıklayarak ekranı açabilir ve kapatabilir, telefonu sallayarak arka planda çalışan uygulamaları sonlandırabilirsiniz. Telefon, Android 4.4.2 KitKat işletim sistemiyle çalışıyor.

799 TL fiyat etiketiyle 2 Şubat’ta satışa sunulacak olan Discovery Air’ın bizi en hayal kırıklığına uğratan yanı ise bu telefonun Çin’den getirilmiş ve hiç de yaratıcı olmayan bir isimle ambalajlanmış olması. Discovery Air’de önyüklü uygulamalar haricinde General Mobile’ın hiçbir mühendislik eforu yok. Air, Çinli Gionee firmasının Elife S5.1 isimli telefonunun ta kendisi ve bu açıdan bakıldığında herkesi umutlandıran Discovery serisinin sözde yerli telefon devrimi için çıkmaz bir sokaktan başka bir şey olmadığını acımasız bir şekilde kanıtlıyor.

Bir de parçaları yurt dışından geldi diye Turkcell T50’yi eleştiriyorlardı… Biz T50’yi öpüp başımıza koyalım, beş kat metal kasalarda tutalım.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.